Środowisko

Jezioro Długie zarasta inwazyjna roślina. Radny interweniuje [ZDJĘCIA]

2023-06-09 13:03

Od kilku tygodni mieszkańcy Olsztyna, którzy wybrali się nad Jezioro Długie, mogli zauważyć, że akwen zarasta pewna roślina. Jest to moczarka. Radny Wiktor Wójcik napisał w tej sprawie interpelację do przewodniczącego Rady Miasta Roberta Szewczyka.

1/3 brzegów Jeziora Długiego zarośnięta

W ostatnich tygodniach każdy, kto wybrał się nad Jezioro Długie, położonego niemal w centrum Olsztyna, nie mógł nie zauważyć, że akwen porasta zielono-żółta roślina. Jest to moczarka. Zbiornik wygląda na zaniedbany. Radny Wiktor Wójcik zwrócił uwagę, że jezioro wymaga interwencji.

Radny napisał interpelację

Wiktor Wójcik napisał w tej sprawie interpelację do przewodniczącego Rady Miasta, Roberta Szewczyka.

- Zwracam się z prośba o informację, jakie działania są podejmowane żeby ratować Jezioro Długie w Olsztynie. Ratować ponieważ obecny stan jeziora to zarośnięte w 1/3 brzegi akwenu rośliną o nazwie moczarka, z którą dzierżawca jeziora /PZW/ nic w bieżącym roku nie zrobił. Oczywiście jest nowa umowa dzierżawy / od 1.06/, która wymusza podjęcie działań, tylko to już po okresie, kiedy ptaki zamieszkujące brzegi jezioro wylęgają się i maja bardzo utrudniony dostęp do swoich gniazd / Łabędź Niemy/. Cztery młode ze stada padły – napisał w dokumencie Wójcik.

Dodał, że miejsce jest tłumnie odwiedzane przez mieszkańców, a opinie, jakie od nich słyszy, nie są pozytywne.

Na odpowiedź przewodniczącego Rady Miasta trzeba poczekać. Radny ma na to 21 dni.

Czym są moczarki?

Moczarki pochodzą z Ameryki Północnej i Południowej, jednak są to rośliny inwazyjne, dlatego rozprzestrzeniły się w Europie, Azji i Australii. W Polsce występują dwa gatunki – moczarka kanadyjska oraz delikatna.

Aktualne zdjęcia Jeziora Długiego można zobaczyć w naszej galerii.

Zrobili pustynię w środku miasta! Sorry, takie mamy przepisy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE