Jesteś kierowcą? Sprawdź, o czym pamietać, zanim wyruszysz w drogę [AUDIO]

2021-01-15 8:56
Kierowco - nie daj się zimie!
Autor: pixabay.com Idzie siarczysty mróz, a wraz z nim zimowe obowiązki kierowcy

Zarówno w Olsztynie, jak i w regionie spadła kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Słupki rtęci wskazują coraz niższe wartości, a synoptycy zapowiadają nadejście wraz z weekendem siarczystych mrozów. Policjanci i drogowcy apelują o bezpieczną jazdę, a my przypominamy, jak przygotować samochód do zimowej jazdy.

ESKA XD #014

Żarty się skończyły – nadciąga prawdziwa polska zima, jak za dawnych lat. Siarczysty mróz i zaspy śniegu, tych z pewnością nie zabraknie w ten weekend. Ze względu na panujące warunki i oczywiście stan pandemii, lepiej zostać w domu. Jeśli natomiast musicie usiąść za kółkiem i wyruszyć w podróż, koniecznie przeczytajcie, o co zadbać przed wyjazdem, jak przygotować auto i dlaczego zimowa jazda może być bardzo kosztowna.

Policjanci przypominają o kilku prostych zasadach, jak zadbać o swój pojazd przed zimą. Pierwsza i najważniejsza sprawa to ogumienie: wymień opony na zimowe. Tylko dobre ogumienie, dostosowane do panujących warunków na drodze, mogą zapewnić nam bezpieczeństwo podczas jazdy. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Warto mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby można je jak najszybciej zmienić. Kolejna ważna sprawa to odpowiedni poziom płynów w silniku. Kierowca musi pamiętać, aby wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Należy też sprawdzić, czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy. I jeszcze akumulator: Sprawdź, czy jest sprawny. Stary, nienaładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa kiedy temperatury spadną poniżej zera, lepiej więc zawczasu sprawdzić, czy nie należy go wymienić.

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?

Oczywiście, wszystkie te czynności każdy kierowca może zrobić w stacji obsługi pojazdów, czy u mechanika – da mu to większą pewność, że jego auto jest przygotowane na spadki temperatur i opady śniegu. Auto sprawne to nie wszystko. Odśnieżenie pojazdu, którym się poruszamy, to konieczność, przypomina Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie: jazda nieodśnieżonym samochodem jest przede wszystkim niebezpieczna, ale i kosztowna:

Musimy dokładnie oczyścić swoje auto ze śniegu czy lodu, który pokrywa szyby: przednią, tylną i boczne oraz lusterka. Należy też zadbać o to, by na karoserii - szczególnie na dachu - nie zalegał śnieg, który w trakcie jazdy mógłby spadając stworzyć dodatkowe zagrożenie. Dotyczy zarówno kierowców aut osobowych, jak i kierowców wysokich samochodów ciężarowych – mówi Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie. A stawka jest wysoka – przede wszystkim bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu oraz okrągła suma. Za poruszanie się nieprawidłowo odśnieżonym autem kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 złotych.

Posłuchaj: Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie

Odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu przed zimą, połączone z rozsądną jazdą, to gwarancja bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE