Jedzenia online czy Ubera już nie zamówimy? Nadchodzą zmiany w prawie

i

Autor: Unsplash

Przepisy

To koniec zamawiania jedzenia z dowozem? Nadchodzą zmiany w prawie

2023-10-03 16:02

Możliwość zamówienia jedzenia na dowóz to nierzadko prawdziwe zbawienie. Niestety wkrótce może to nie być już takie proste. Parlament Europejski pracuje bowiem nad zmianami w prawie, w wyniku których pracownicy z branży transportu osób i dowozu posiłków mogą zacząć odchodzić z pracy. Co dokładnie ma się zmienić? O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Parlament Europejski pracuje nad zmianą przepisów dotyczących gig-workerów (niezależny, elastyczny współpracownik). Regulacja ma poprawić ich sytuację, bo osoby takie często są zatrudnione bez etatu i nie posiadają wystarczających praw pracowniczych. Zmiany w prawie sprawiłyby, że osoby zatrudnione w charakterze gig-workerów zyskałyby prawo do minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu, świadczenia chorobowego czy norm czasu pracy. Jak zaznacza „Rzeczpospolita”, nowe regulacje oznaczałyby prawdziwą rewolucję w branży.

Będą zmiany w prawie. Jedzenia z dowozem już nie zamówimy?

Niestety, jak wskazuje ekspert, wprowadzone przepisy mogą spowodować, że pracownicy zaczną odchodzić z branży.

- Zamknięcie pracy platformowej w ramach etatu spowoduje odpływ pracowników z branży. Wzrosną też koszty związane z działalnością platform i partnerów flotowych. Aby zachować płynność biznesów, firmy będą miały do wyboru: zaproponować kierowcom i dostawcom o wiele niższe stawki niż obecnie, co poskutkuje migracją pracowników do innych branż, albo znacznie podnieść ceny – wyjaśnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kamil Leszczyński, prezes Eternis, firmy, która dostarcza pracowników dorywczych e-platformom takim jak Uber, Bolt, Glovo czy Wolt.

Dodał, że według niego zmniejszy się liczba chętnych do pracy w takich firmach. To z kolei wiąże się ze wzrostem cen za tego typu usługi. Szefowa Ubera w Europie Anabel Diaz powiedziała na łamach „FT”, że wzrost cen za usługę może wynieść nawet 40 proc.

Gwiazdy Dewajtis zajadały się homarami na planie! Był także alkohol

Gdzie w Olsztynie można zjeść najlepszy obiad? Do tych restauracji warto zajrzeć!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE