Tak wyglądało jedno z najstarszych kin na świecie. I jest w Polsce! [ZDJĘCIA]

2020-02-20 8:54

Jedno z najstarszych kin na świecie znajduje się w... Olsztynie! Niegdyś schowane pośród zabytkowych kamienic na Starym Mieście, dziś przeżywa swoje drugie życie w nowej lokalizacji. To miejsce, w którym możesz wygodnie rozsiąść się z kubkiem gorącej herbaty i obejrzeć znakomity film. Klimat studyjnego kina doceniali nie tylko znakomici polscy aktorzy, ale również goście zza granicy. Zobaczcie na fotografiach, jak Awangarda wyglądała dawniej.

Awangarda znajdowała się niegdyś w samym centrum Olsztyna, na Starym Mieście. Otoczona zabytkowymi kamieniczkami sprawiała wrażenie miejsca magicznego. Kameralne kino zostało założone w 1910 roku pod nazwą "Luisen Theater", a od 1911 roku działało już w kamienicy przy ulicy Stare Miasto 23. Po kilkudziesięciu latach, w 1990 roku kino przejęli miłośnicy sztuki filmowej - Konrad Lenkiewicz oraz Danuta Fedorczuk. Wspólnie stworzyli z niego Centrum Kultury Filmowej Awangarda 2, będące pierwszym prywatnym kinem w Olsztynie i jednym z pierwszych w Polsce. Choć początki były skromne, olsztyńskie kino dosyć szybko zyskało renomę. W Awangardzie można było obejrzeć premiery głośnych filmów takich jak "Jurasic Park", „Tańczący z wilkami, "Batman” ,”Fortepian”, ”Lista Schindlera”, ”Ksiądz” czy „Pasja”. Premiery uatrakcyjniała dodatkowo niesamowita oprawa artystyczna, ale też koncerty, wystawy. Miejsce to stało się punktem spotkań kulturalno-towarzyskich. Gościły tu niezwykłe osoby: Jerzy Stuhr, Radosław Piwowarski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze z Joanną Kos-Krauze, Jacek Bławut, Janusz Kijowski, Jan Nowicki, Juliusz Machulski, Krzysztof Zalewski.

- Klimatyczny charakter kina wraz z kawiarnią filmową i ukwieconym tarasem szybko zyskał miano kultowego miejsca na mapie kulturalnej Olsztyna. Zachwycał nie tylko mieszkańców miasta, ale i gości z kraju i zagranicy. Często mówiono o tym miejscu jako o magicznym. Kino Awangarda wiele razy gościło ekipy filmowe, które wykorzystywały scenerię tego wyjątkowego miejsca. - czytamy na stronie kina.

Koniec kina na Starym Mieście. Drugie życie w nowym miejscu

Niestety jesienią 2011 roku zakończyła się dzierżawa obiektu, w którym znajdowało się kino. Właściciele byli zmuszeni podjąć decyzję o przeprowadzce. I choć klimatyczne miejsce na Starym Mieście zniknęło, przetrwała idea Awangardy. Kino studyjne zostało przeniesione do Książnicy Polskiej nieopodal Ratusza. To miejsce, w którym koneserzy kina mogą obejrzeć repertuar ambitny, artystyczny, często też kontrowersyjny.

Od jesieni 2011 r. minęło prawie dziesięć lat, ale jak zauważają właściciele, głód olsztyńskich widzów na ambitne kino wciąż pozostał niezaspokojony. - Po otwarciu trzeciej sali ARTE we wrześniu 2016 r., nasze skromne kino studyjne otrzymało drugie życie. Od tego czasu na ekranach naszych sal wyświetlamy różnorodny repertuar, dzięki czemu jesteśmy w stanie trafić w gusta olsztyńskich kinomanów. - opowiadają.

Zobacz też: Bajeczny świat w północno-wschodniej Polsce. Te zdjęcia robią wrażenie!

Mało jest takich kin, które nie podążają za nowoczesnością, ale starają się odwzorować to, co tradycyjne. Kino Studyjne Awangarda 2 to miejsce, gdzie obejrzymy naprawdę dobry film bez 20-minutowych reklam (tu nie ma ich w ogóle), bez popcornu. Jest za to menu kawiarnianego baru. Można rozsiąść się wygodnie w kinowym fotelu z kubkiem gorącej herbaty, grzanego wina i rozkoszować się smakiem i zapachem domowego ciasta.

Awangarda obchodzi 30. lecie kina jako tworu kulturalnego

Warto wspomnieć, że w tym roku wypada 30. lecie Awangardy jako tworu kulturalnego. Mimo że znajduje się ono od przeszło dziewięciu lat w nowym miejscu, część atmosfery ze starego miejsca na Starym Mieście została wtłoczona do małego kina na drugim piętrze Książnicy Polskiej. - Tworzenie planu świętowania jubileuszu trwają, lecz są na razie w początkowej fazie. - informują organizatorzy wydarzenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE