Jeden z ostatnich drewnianych “holendrów” odzyska dawny blask. Prace remontowe już trwają

2022-01-03 15:13
Jeden z ostatnich drewnianych “holendrów” odzyska dawny blask. Prace remontowe już trwają
Autor: Wrota Warmii i Mazur Jeden z ostatnich drewnianych “holendrów” odzyska dawny blask. Prace remontowe już trwają

Najpiękniejszy wiatrak "holender" ze wsi Dobrocin w gminie Małdyty wkrótce odzyska dawny blask. W olsztyneckim skansenie rozpoczął się jego generalny remont. Zadanie finansowane jest ze środków budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.

Wiatrak został translokowany do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku w latach 1962-65. Obecnie jest jednym z ostatnich drewnianych „holendrów” w województwie warmińsko-mazurskim. Prace remontowe potrwają blisko sześć miesięcy - wiatrak odzyska dawny blask, a przede wszystkim śmigła, których wielkość zawsze wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie.

Skansen w Olsztynku posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.

Super Raport 03.01 (Goście: Bartosz Arłukowicz - PO oraz Szymon Hołownia - Polska 2050)

Obiekty pochodzą z terenów wchodzących w skład Prus Wschodnich w chwili powstawania Muzeum (tj. w roku 1913): Oberlandu (Prus Górnych), Małej (Pruskiej) Litwy i okręgu sambijskiego oraz obecnych regionów północno-wschodniej Polski, z których budynki translokowano (lub odtwarzano) już po II wojnie światowej.

Prezentowane są również obiekty, które nie mieszczą się terytorialnie w żadnym z przedstawionych regionów. Chodzi tu o północne tereny województwa, określane w różnych okresach historycznych jako Barcja i Natangia. Są to dzisiejsze powiaty bartoszycki oraz część powiatu kętrzyńskiego.

Źródło: Informacja prasowa Wrota Warmii i Mazur

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE