Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 2022. Kiedy i o której godzinie się rozpoczyna?

i

Autor: Wrota Warmii i Mazur Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 2022. Kiedy i o której godzinie się rozpoczyna?

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 2022. Kiedy i o której godzinie się rozpoczyna?

2022-07-15 8:49

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem powraca po dwuletniej pandemicznej przerwie. Na pole bitwy wyjdzie blisko dwa tysiące rekonstruktorów w strojach stylizowanych na średniowieczne, a ich zmagania będzie oglądać kilkadziesiąt tysięcy widzów. Kiedy i o której zostanie stoczona bitwa? Co z parkingami? Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbywa się od 1998 r. Corocznie ogląda ją około 100 000 widzów z Polski i całego świata. Jest to największe tego typu widowisko w Polsce upamiętniające jedną z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczoną 15 lipca 1410 r. pomiędzy wojskami polsko-litewskimi i siłami zakonu krzyżackiego. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił Jagiełły i sromotną klęską Krzyżaków. W przygotowanie inscenizacji co roku angażuje się prawie 2000 rekonstruktorów i miłośników średniowiecza.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - kiedy i o której godzinie?

W tym roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę (16 lipca) o godzinie 15.00. Aby zdążyć, warto wyjechać ze sporym zapasem czasowym, bo od lat na wąskich drogach dojazdowych do Stębarka tworzą się zatory. Trzeba też zwracać na zmianę organizacji ruchu, która będzie obowiązywała od godz. 6 rano w sobotę go godz. 6 rano w niedzielę.

Jak dojechać do miejsca inscenizacji bitwy?

Policja poinformowała, że do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami: od strony Olsztyna i Warszawy trasą nr 7, a następnie drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo.

Z "siódemki" od strony Ostródy można dojechać drogami wojewódzkimi do Rychnowa i Frygnowa, a potem trasą powiatową do Grunwaldu. Drogą wojewódzką do Frygnowa można dojechać też od strony Lubawy i Iławy (dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu).

Tak, jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów - głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.

Policja apeluje, by kierowcy zarówno samochodów, jak i motocykli bezwzględnie stosowali się do poleceń policji i służb porządkowych.

Te daty powinni znać wszyscy Polacy. Tak czy nie? Masz 50 procent szans!

Pytanie 1 z 10
Chrzest Polski według źródeł historycznych miał miejsce w 966 roku.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem - bezpłatnych parkingów nie będzie

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach (przygotowano kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów). "Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie!" - zapowiedzieli organizatorzy.

Dla pieszych wydzielono trakty zarówno do parkingów, jak i najbliższych miejscowości.

Źródło: nck.pl, PAP

Czy czarne samochody grzeją się bardziej w słońcu? [TEST] | ESKA XD - Prosto z salonu #53