Gwara warmińska. Czy trudno zrozumieć warmińską godkę? Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

i

Autor: pexels.com Gwara warmińska. Czy trudno zrozumieć warmińską "godkę"? Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

QUIZ

Gwara warmińska. Czy trudno zrozumieć warmińską "godkę"? Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

2023-03-17 14:56

Gwara warmińska, którą przez wieki posługiwali się mieszkańcy części regionu, dziś niestety już zanika. By zupełnie o niej nie zapomniano, przygotowaliśmy krótki quiz, w którym możesz sprawdzić, czy trudno zrozumieć warmińską "godkę". Znajdziesz go poniżej.

Gwara warmińska to część dialektu mazowieckiego języka polskiego. Powstała w wyniku wymieszania się różnych gwar polskich, którymi mówili osadnicy kolonizujący południową część Warmii w XIV wieku. Były to głównie wielkopolskie gwary chełmińsko-dobrzyńskie i sąsiednie gwary Mazowsza. Mimo zaliczania mowy Warmiaków do dialektu mazowieckiego, nie występuje w niej charakterystyczne dla niego mazurzenie. Przez wieki weszło natomiast do niej wiele słów zapożyczonych z języka niemieckiego.

Warmińska gwara – sprawdź znaczenie tych słów

Czy trudno zrozumieć warmińską "godkę"? Jak się mówi po "warnijsku"? Sprawdź w naszym quzie, czy rozumiesz znaczenie tych słów.

Czy trudno zrozumieć warmińską gwarę? Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

Pytanie 1 z 6
Jak przywitamy się "po warnijsku"?
Jak dawniej obchodzono święta na Warmii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE