zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: pixabay.com

Quiz z gwary mazurskiej. Czy wiesz, co znaczą kitel i klępa?

2023-02-14 15:45

Gwara mazurska łączy się z częścią dialektu mazowieckiego. W zależności od tego, w której części Mazur mieszkamy, gwara może się różnić. Czy zrozumiesz słowa, których niegdyś używali mieszkańcy regionu? Wiesz, co to znaczy, że ktoś się jarcha? A co to kitel i klępa? Sprawdź się w naszym quizie.

Gdzie właściwie leżą Mazury a gdzie Warmia?

Mazury, dawniej Mazowsze Pruskie, to region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego. Administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.Największymi miastami należącymi do Mazur są Ełk, Giżycko, Ostróda, Kętrzyn. I choć Mazury należą do województwa warmińsko-mazurskiego, nie są tożsame z Warmią. Różnią się miedzy sobą chociażby językiem.

Czym jest gwara mazurska?

Jak już wspomnieliśmy, gwary mazurskie zaliczane są do dialektu mazowieckiego. Wyróżnia się dwa zespoły gwary mazurskiej - zachodni i wschodni. Pokrywają się one z granicami Mazur zachodnich i wschodnich. Podział ten uwarunkowany jest czynnikami historycznymi. Przykładowo w Nidzickiem i Szczycieńskiej, które są związane z Ostródzkiem i Warmią, mamy wpływy gwar chełmińskich i mazowieckich zachodnich. Natomiast w Giżyckiem, Piskiem, Ełckiem, Oleckiem zauważamy wpływy gwar mazowieckich wschodnich. Jedną z typowych cech gwary mazurskiej jest tzw. mazurzenie. Polega ono na wymawianiu zamiast spółgłosek dziąsłowych ‘cz’, ‘sz’, ‘ż’,'dż’ głosek zębowych: ‘c’, ‘s’, ‘z’, ‘dz’. Na przykład: „czepek” jako „cepek”.

Gwara mazurska. Sprawdź, czy rozumiesz te słowa [QUIZ]

Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z siedmiu pytań. Każde z nich zawiera dwie odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Powodzenia!

Gwara mazurska. Sprawdź, czy znasz te wyrażenia

Pytanie 1 z 7
Krowa w gwarze mazurskiej to: