Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków? Na liście znalazł się Olsztyn

i

Autor: pexels.com

Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków? Na liście znalazł się Olsztyn

2020-05-07 8:03

W minionym roku w Olsztynie doszło do 3406 wypadków i kolizji, co oznacza, że na 1000 mieszkańców przypada 19,8 zdarzeń drogowych. Jak stolica Warmii i Mazur wypada na tle pozostałych miast w Polsce? Ciekawy raport przygotowali eksperci z rankomat.pl.

Gdzie dochodzi do największej liczby wypadków w Polsce? Ranking 2019

Eksperci rankomat.pl stworzyli listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji i wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Raport powstał na podstawie danych zgromadzonych w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolicji (SEWIK). Olsztyn, na równi z Wrocławiem, zajął w tym przypadku 75. miejsce.

W rankingu uwzględniono również Elbląg (34. miejsce), który wypada znacznie lepiej niż Olsztyn. Doszło tam do 1619 zdarzeń, w związku z czym na 1000 mieszkańców przypada 13,5 wypadków i kolizji. Z kolei Ełk (12. miejsce) prezentuje się z naszego województwa najlepiej. W 2019 roku odnotowano tam 645 wypadków i kolizji (10,4 proc. zdarzeń drogowych na 1 tys. mieszkańców).

Po przeliczeniu liczby zdarzeń na 1000 mieszkańców, najgorsze wyniki uzyskały takie miasta jak: Katowice (23,8), Rzeszów (22) i Opole (21,2). Z kolei najmniej kolizyjne okazały się: Kędzierzyn-Koźle (7), Siemianowice Śląskie (7,3) i Bełchatów (8).

Według rankomat.pl najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce były:

  • nieostrożność kierowców
  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń),
  • niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%)
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Podsumowując, w ubiegłym roku doszło w Polsce do ponad 485 tys. kolizji i wypadków drogowych, z czego 17 441 w województwie warmińsko-mazurskim. Największa ich liczba została odnotowana w październiku i grudniu. Najbardziej niebezpiecznym dniem okazał się być piątek.

Pijany kierowca w centrum Olsztyna
Mały alergik: posłuchaj, jak poradzić sobie na wakacjach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE