Dzień bez Stanika 2020. Jaka jest historia święta i dlaczego warto je obchodzić?

i

Autor: pexels.com Dzień bez Stanika 2020. Jaka jest historia święta i dlaczego warto je obchodzić?

Dzień bez Stanika 2020. Jaka jest historia święta i dlaczego warto je obchodzić?

2020-05-30 8:01

Dzień bez Stanika obchodzimy w sobotę 30 maja. Mimo że w Polsce to nietypowe święto nie zrobiło jeszcze oszałamiającej kariery, to staje się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, bo przecież każda kobieta wie, że weekendowy relaks najlepiej rozpocząć od zrzucenia sztywnego biustonosza. Dzień bez Stanika to również dobry moment, by zwrócić uwagę na tematykę raka piersi.

Spis treści

  1. Dzień bez Stanika 2020 - historia święta. Skąd się wzięło? [30 maja]
  2. Dzień bez Stanika. Historia powstania biustonosza
  3. Dzień bez Stanika a profilaktyka raka piersi

Dzień bez Stanika 2020 - historia święta. Skąd się wzięło? [30 maja]

Dzień Przytulania, Dzień Skarpetek... Dzień bez Stanika - to tylko niektóre z nietypowych świąt, jakie znajdziemy w kalendarzu. Ale kto właściwie wymyślił Dzień bez Stanika? Trudno oprzeć się wrażeniu, że stoją za tym mężczyźni. Być może! Ale... idea pozbywania się stanika nie jest wcale taka nowa. Zanim jeszcze powstało to święto, feministki już w latach 60. i 70. zachęcały do porzucenia staników. Oczywiście kierowały się inną motywacją niż mężczyźni. Z czasem jednak, kiedy kobiety zaczęły odgrywać ważniejszą rolę w świecie polityki i biznesu, a biustonosze stały się niemal wymogiem. Wkrótce pojawił się także zawód brafitterki, która zajmuje się profesjonalnym dobieraniem bielizny. Wbrew pozorom, źle dobrany stanik może być przyczyną problemów zdrowotnych z kręgosłupem, a także prowadzić do obrzęków piersi. Więcej na ten temat czytaj tu: Jak dobrać BIUSTONOSZ do kształtu piersi?

Przepiękna kobieta i wspaniała aktorka. Co wiesz o Monice Bellucci? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W którym roku miała miejsce premiera "Maleny" z fenomenalną kreacją Monici Bellucci?

Dzień bez Stanika. Historia powstania biustonosza

A kiedy powstały pierwsze biustonosze? Tą niezbędną w dzisiejszych czasach część garderoby stworzyli starożytni Grecy. Kobiety uprawiające sport zaczęły zakładać opaski podtrzymujące biust, by nie odczuwać bólu podczas aktywności fizycznej. Dopiero w 1910 roku pojawił się pierwszy współczesny odpowiednik biustonosza. Został stworzony przez Mary Phelps Jacob. Wkrótce jednak (1943 rok) Howard Hughes stworzył rewolucyjną konstrukcję stanika, która posiadała specjalnie wzmocnione miseczki podnoszące i rozdzielające piersi. To właśnie jego projekt stał się wzorem dla współczesnych modeli.

Dzień bez Stanika a profilaktyka raka piersi

Dzień bez Stanika nie jest uznany przez żadną organizację zajmującą się badaniem raka i nie jest formalną częścią Krajowego Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Warto jednak tego dnia zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę raka piersi.

Czytaj też: Rak piersi – rodzaje, profilaktyka, diagnostyka i leczenie

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet rodzajem choroby nowotworowej. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, znacznie rzadziej umierają z powodu raka piersi. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne, w tym mammografię.

Posłuchaj o diecie antyrakowej. Poznaj przykładowy jadłospis i rekomendowane produkty. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Rak piersi. Kto jest najbardziej narażony?

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Panie będące w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest profilaktyczny program wczesnego wykrywania raka piersi nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia.

Warto zobaczyć: Dzień Kobiet 2020: Te kobiety z Warmii i Mazur zrobiły karierę. Zna je cała Polska [ZDJĘCIA]

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi:

  • rak piersi wśród członków rodziny,
  • mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2
  • wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
  • późna menopauza po 55 roku życia
  • urodzenie dziecka po 35. roku życia,
  • bezdzietność,
  • leczenie z powodu innych schorzeń piersi.
Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie

Mammografia. Kto może skorzystać z bezpłatnego badania NFZ?

Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Zobacz: Rak piersi - wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony

Gdzie można wykonać mammografię?

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach. >>TUTAJ<< znajdziesz aktualną listę oddziałów w woj. warmińsko-mazurskim.