Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od września. Komu przysługuje? Sprawdź zasady

2020-09-01 9:09
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września. Komu przysługuje? Jak go otrzymać? [ZASADY]
Autor: pexels.com Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września. Komu przysługuje? Jak go otrzymać? [ZASADY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma dobrą wiadomość dla rodziców. Od września wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje prawo do tego zasiłku? Do kiedy będzie obowiązywał? Jak go otrzymać? O szczegółach czytaj na ESKA Olsztyn.

Spis treści

 1. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od września. Do kiedy będzie obowiązywał?
 2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W jakich przypadkach będzie przysługiwał?
 3. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu będzie przysługiwał?
 4. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jakie są zasady przyznawania?
 5. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu pandemii koronawirusa

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od września. Do kiedy będzie obowiązywał?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Większość uczniów wróci do tradycyjnej nauki w szkolnych ławkach. Tak będzie m.in. w Olsztynie, który znajduje się obecnie w tzw. zielonej strefie, w związku z czym nie ma przeciwwskazań, by dzieci uczyły się zdalnie. Co jednak w sytuacji, gdy z powodu zagrożenia koronawirusem placówka zostanie zamknięta? Wtedy rodzice i opiekunowie dzieci będą mogli liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie przysługiwał od 1 września do 20 września bieżącego roku. Co ważne, w razie konieczności okres przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego może zostać wydłużony.

– Od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19 – informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. W jakich przypadkach będzie przysługiwał?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, obowiązujący od 1 września, będzie przysługiwał:

 • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
 • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu będzie przysługiwał?

Tak jak do tej pory, dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

 • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
 • ubezpieczonym rodzicom dzieci: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, oraz rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
 • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Zobacz też: Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży już od września! Które znalazły się na liście?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jakie są zasady przyznawania?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu należy złożyć u pracodawcy specjalne oświadczenie, które znajdziesz na stronie ZUS-u. Jeżeli prowadzisz działalność pozarolniczą, oświadczenie musisz złożyć w ZUS-ie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu pandemii koronawirusa

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom praktycznie od początku pandemii koronawirusa i chociaż od 6 maja br. umożliwione zostało otwarcie żłobków i przedszkoli, to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało zapewnione do 26 lipca 2020. Po 26 lipca rodzice mieli dalej możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych. Po 26 lipca rodzice mieli dalej możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych.

Zobacz: MEMY: Powrót do szkoły na wesoło. Nie taki diabeł straszny, jak go malują?

Informację o dodatkowym zasiłku opiekuńczym znajdziesz również na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rowerzysta przejechał na czerwonym świetle. Policjanci natychmiast zaczęli pościg.
Posłuchaj, jakie są prawidłowe techniki oddychania, które pomogą pokonać stres. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE