Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. W tych dwóch przypadkach wniosek zostanie odrzucony

i

Autor: pixabay.com Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. W tych dwóch przypadkach wniosek zostanie odrzucony

Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. W tych dwóch przypadkach wniosek zostanie odrzucony

2023-01-26 9:38

Wnioski o dodatek elektryczny 1000 i 1500 zł można składać do końca lutego 2023 roku. Ze wsparcia nie skorzystają jednak wszyscy. W dwóch przypadkach nasz wniosek zostanie bezwzględnie odrzucony. O tym, komu dodatek do prądu nie przysługuje, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Warunki otrzymania dodatku elektrycznego

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym pompy ciepła, bojler lub piec akumulacyjny. Wysokość dodatku elektrycznego to 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, dofinansowanie jest wyższe i wynosi 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Trzeba też w wyznaczonym terminie złożyć wniosek. Niestety w dwóch przypadkach, nawet jeśli mamy pompę ciepła, bojler czy piec akumulacyjny, nasz wniosek zostanie odrzucony.

Czytaj więcej: Dodatek elektryczny 2022. Dla kogo 1000 złotych? Od kiedy można składać wnioski?

Kiedy wniosek o dodatek elektryczny zostanie odrzucony?

Przeszkodą w otrzymaniu dodatku elektrycznego jest fotowoltaika. Rząd stwierdził, że jeżeli zainwestowaliśmy w mikroinstalację, to płacimy mniejsze rachunki za prąd, a tym samym nie potrzebujemy finansowego wsparcia.

Mówi o tym zapis w ustawie o dodatku elektrycznym w art. 26 ust. 2: "W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje."

Dodatek elektryczny nie przysługuje także gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego do drewna, gazu, oleju opałowego czy pelletu.

Dodatek elektryczny. Gmina będzie rozpatrywać wnioski w kolejności zgłoszeń

Wnioski o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia 2022 roku w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek bądź online poprzez ePUAP i Profil Zaufany. Czas na złożenie wniosku mamy do 1 lutego 2023, lepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Gmina będzie bowiem rozpatrywać wnioski w kolejności zgłoszeń. Pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

Ogniwa fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE