Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. W tych dwóch przypadkach wniosek zostanie odrzucony

2023-01-26 9:38
Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. W tych dwóch przypadkach wniosek zostanie odrzucony
Autor: pixabay.com Dodatek elektryczny nie dla wszystkich. W tych dwóch przypadkach wniosek zostanie odrzucony

Wnioski o dodatek elektryczny 1000 i 1500 zł można składać do końca lutego 2023 roku. Ze wsparcia nie skorzystają jednak wszyscy. W dwóch przypadkach nasz wniosek zostanie bezwzględnie odrzucony. O tym, komu dodatek do prądu nie przysługuje, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Warunki otrzymania dodatku elektrycznego

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym pompy ciepła, bojler lub piec akumulacyjny. Wysokość dodatku elektrycznego to 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, dofinansowanie jest wyższe i wynosi 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Trzeba też w wyznaczonym terminie złożyć wniosek. Niestety w dwóch przypadkach, nawet jeśli mamy pompę ciepła, bojler czy piec akumulacyjny, nasz wniosek zostanie odrzucony.

Czytaj więcej: Dodatek elektryczny 2022. Dla kogo 1000 złotych? Od kiedy można składać wnioski?

Kiedy wniosek o dodatek elektryczny zostanie odrzucony?

Przeszkodą w otrzymaniu dodatku elektrycznego jest fotowoltaika. Rząd stwierdził, że jeżeli zainwestowaliśmy w mikroinstalację, to płacimy mniejsze rachunki za prąd, a tym samym nie potrzebujemy finansowego wsparcia.

Mówi o tym zapis w ustawie o dodatku elektrycznym w art. 26 ust. 2: "W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje."

Dodatek elektryczny nie przysługuje także gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego do drewna, gazu, oleju opałowego czy pelletu.

Dodatek elektryczny. Gmina będzie rozpatrywać wnioski w kolejności zgłoszeń

Wnioski o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia 2022 roku w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek bądź online poprzez ePUAP i Profil Zaufany. Czas na złożenie wniosku mamy do 1 lutego 2023, lepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Gmina będzie bowiem rozpatrywać wnioski w kolejności zgłoszeń. Pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

Ogniwa fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE