Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w maju? Gdzie oglądać Eta Akwarydy?

2022-05-05 15:05
Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w maju? Gdzie oglądać eta Akwarydy?
Autor: pexels.com Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w maju? Gdzie oglądać eta Akwarydy?

Deszcz meteorów 2022: kiedy oglądać spadające gwiazdy w maju? Sezon na noce spadających gwiazd rozpoczął się w kwietniu, ale najlepsze dopiero przed nami! W czasie maksimum roju będzie można zobaczyć nawet 60 spadających gwiazd w ciągu godziny. Szczegóły poniżej.

Deszcz meteorów 2022 - kiedy jest noc spadających gwiazd w maju? Takie pytanie mogą sobie zadawać miłośnicy obserwowania zjawisk atmosferycznych. Zwłaszcza że nadchodzący rój meteorów będzie naprawdę spektakularny. Główną rolę w tym widowisku odegrają tzw. eta Akwarydy wylatujące z konstelacji Wodnika. Rój ten powstał na skutek przelotów w okolicy Słońca jednej z najsłynniejszych komet – komety Halleya.

Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w maju?

Kiedy wypada noc spadających gwiazd w maju? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju eta Akwarydy i jak go oglądać? Sezon na noce spadających gwiazd zaczyna się 19 kwietnia i trwa do 28 maja, przy czym czas maksymalnej aktywności pojawia się zwykle w nocy z 5 na 6 maja. Radiant roju jest nisko położony i wschodzi ponad horyzont około godziny 2:00 rano. Jest to czas, w którym można spodziewać się ciekawego widowiska, właśnie ze względu na niskie położenie radiantu. Można wtedy zauważyć „wystrzeliwanie meteorów w górę”. Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie smugi, pozostające na niebie przez „dłuższy” czas. W czasie maksimum roju można spodziewać się ok. 60 meteorów na godzinę. Prędkość, jaką osiągają „spadające gwiazdy” to około 66 km/s.

Noc spadających gwiazd w maju 2022. Gdzie oglądać deszcz meteorów?

Chociaż deszcz meteorów będzie widoczny w całej Polsce, najlepiej obserwować go w miejscach zaciemnionych, bez światła ulicznych lamp czy reflektorów — na obrzeżach miast, na wsiach czy w lasach.

SPRAWDŹ TEŻ: Pełnia księżyca w maju 2022 - kiedy oglądać? Jaką nosi nazwę?

Bryska o płycie, Sanah i filmie 365 dni. Ten dzień. Nagrała do niego piosenkę!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE