300 plus

i

Autor: pexels.com

finanse

Czy trzeba składać wniosek o 800 plus? W sieci krążą mylące informacje. Rodzice są zdezorientowani

2023-11-30 7:23

Od stycznia świadczenie 500 plus zostanie podniesione do 800 złotych. Czy trzeba składać nowy wniosek, by otrzymać wyższy przelew? W sieci pojawiają się informacje, które mogą wprowadzać rodziców w błąd. Kwestię wniosków o 800 plus wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegóły poniżej.

Świadczenie wychowawcze 500 plus zostało wprowadzone 1 kwietnia 2016 roku. W ciągu siedmiu lat jednak nie zostało ani razu zwaloryzowane, przez co jego wartość mocno spadła. Dopiero teraz rząd zdecydował się to zmienić. Od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wychowawczego 500 plus zwiększy się i będzie wynosić 800 złotych. W związku z planowanymi zmianami pojawiło się wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy składania nowych wniosków o 800 plus.

Czy trzeba składać nowy wniosek o 800 plus? ZUS rozwiewa wątpliwości

W sieci pojawiły się bowiem informacje, które mogą być dla rodziców mylące. "Chcesz otrzymywać 800 plus? Do końca czerwca musisz złożyć ten wniosek!", "800 plus dla kogo? Po pierwsze dla tych, którzy złożą ten wniosek w ciągu najbliższych dwóch tygodni" – można przeczytać niektóre z nagłówków. Zatem, czy trzeba składać nowy wniosek, by otrzymywać wyższe świadczenie w kwocie 800 złotych? Wątpliwości rozwiewa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– W niektórych mediach pojawiły się informacje, że do ZUS trzeba wysyłać wnioski o 800+ ale zapewniam, że u nas się nic nie zmieniło. Nie ma w naszym systemie wniosku o wyższą kwotę niż 500+ – tłumaczy Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Świadczenie 500 plus zostanie podwyższone automatycznie. Nie ma zatem potrzeby, by składać kolejny wniosek.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy 500 plus

ZUS nie przyjmuje wniosków o 800 plus, ale o 500 plus jak najbardziej. Od 1 lutego można wysyłać wnioski na okres świadczeniowy 500 plus, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej.

Najbogatsze miasteczka w warmińsko-mazurskim. Tam żyje się najlepiej [RANKING]

Inflacja wykończy Polaków, a 800 + zniechęci do nauki? #EwelinaPyta