Czy można zostać ukaranym za brak dzwonka przy rowerze? Zdjęcie mandatu podzieliło wykopowiczów

i

Autor: pixabay.com/ Wykop

przepisy

Czy policja może ukarać za brak dzwonka przy rowerze? Zdjęcie mandatu podzieliło wykopowiczów

2023-09-21 15:10

Oburzony rowerzysta opublikował na Wykopie zdjęcie mandatu, który otrzymał od policji za brak obowiązkowego wyposażenia roweru. – Mandat za brak dzwonka w rowerze to jest już totalny absurd – stwierdził. Czy rzeczywiście jest to przewinienie, za które policjanci mają prawo ukarać kierowcę grzywną? Pod wpisem wybuchła gorąca dyskusja.

Pewien rowerzysta postanowił podzielić się na Wykopie zdjęciem mandatu w kwocie 20 złotych. Taką karę policja wymierzyła za brak obowiązkowego wyposażenia roweru, a konkretnie za brak dzwonka. Według mężczyzny, to absurd. Zdania wykopowiczów są jednak podzielone. Jedni rozumieją oburzenie rowerzysty, inni zarzucają mu nieznajomość przepisów. Kto ma rację? By rozwiązać spór, postanowiliśmy sprawdzić, co mówią na ten temat przepisy.

Czy można dostać mandat za brak dzwonka przy rowerze?

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie. Czy zalicza się do niego również dzwonek?

Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w par. 51 ust. 1 pkt 5: "Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku". Oprócz dzwonka, rower powinien posiadać także: z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec. W przypadku braku obowiązkowego wyposażenia roweru kierującemu grozi grzywna w wysokości od 20 do 500 złotych.

Mężczyzna może powiedzieć zatem o dużym szczęściu. Dostał bowiem mandat z dolnej części przedziału przewidzianej grzywny. Brak dzwonka w rowerze jest jednak na tyle delikatnym przewinieniem, że funkcjonariusz równie dobrze mógł zakończyć na pouczeniu.

Warto również dodać, że to nie pierwsza taka sytuacja, kiedy rowerzysta został ukarany mandatem za brak tego typu wyposażenia. Przykładem jest chociażby kontrola policji z Jastrzębia-Zdroju, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Dwie kobiety za brak dzwonków zostały ukarane wówczas mandatami karnymi w wysokości po 50 złotych.

Mazurska Pętla Rowerowa to 300 kilometrów malowniczej trasy [ZDJĘCIA]

Olsztyn. Rowerzysta zjechał z chodnika wprost pod samochód
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE