Czy można jechać do rodziny na Wielkanoc? Policja zapowiada kontrole

2020-04-11 5:20
Czy można jechać do rodziny na Wielkanoc? Policja zapowiada kontrole
Autor: pexels.com Czy za podróż do rodziny na święta wielkanocne można dostać mandat?

Święta Wielkanocne w tym roku przebiegną w nietypowych okolicznościach spowodowanych epidemią koronawirusa. Ograniczenia wprowadzone przez rząd nakazują nam powstrzymać się od aktywności, jakie co roku o tej porze były podejmowane. Czy dotyczy to również wyjazdów na rodzinne spotkania świąteczne? Szczegóły w artykule na ESKA.PL OLSZTYN.

Czy można wyjechać do rodziny na święta wielkanocne?

Wielkanoc to szczególny czas, który chcielibyśmy spędzić ze swoją rodziną. Niestety w dobie epidemii koronawirusa powinniśmy ograniczyć wyjazdy i wychodzenie z domu do minimum. Zaapelował o to premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji. - Tych kilka najbliższych dni jest szczególnie ważne. Ten nadchodzący czas jest dla Polaków szczególny. Mam prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w domach. (...) Chciałbym przekazać państwu, w związku z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy nadzieję, że poradzimy sobie z pandemią koronawirusa i że kraj wróci do normalnej rzeczywistości.

Nie ma jednoznacznego zakazu wyjazdu do domu na święta. Czy zatem powinniśmy obawiać się kontroli policji podczas podroży?

- Policjanci ruchu drogowego w tym czasie będą obecni na drogach i będą podejmowali interwencje wobec uczestników ruchu drogowego łamiących obowiązujące przepisy. Oprócz przepisów ściśle związanych z ruchem drogowym, kontrole będą dotyczyły także przestrzegania zasad i ograniczeń związanych z obowiązującym stanem epidemii. Każda taka interwencja będzie przez policjantów rozpatrywana indywidualnie na podstawie ustalonych okoliczności. Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby zrezygnowali ze świątecznych rodzinnych wyjazdów. - informuje mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Czy za wyjazd do domu na święta można dostać mandat? W rażących przypadkach jak najbardziej.

- Jeżeli policjanci w trakcie podejmowanej interwencji stwierdzą, że doszło do naruszeń wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, mogą wówczas nakazać takim osobom powrót do domu lub - w rażących przypadkach naruszeń – ukarać taką osobę mandatem karnym lub skierować wobec niej wniosek o ukaranie do sądu. - tłumaczy rzecznik policji.

COŚ DOBREGO #002
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE