Czy lato może zatrzymać koronawirusa?

i

Autor: pexels.com Czy lato może zatrzymać koronawirusa? Czy promienie słoneczne leczą koronawirusa?

Czy lato może zatrzymać koronawirusa? Prof. Horban tłumaczy

2020-05-11 8:59

Czy promienie słoneczne leczą koronawirusa? Czy lato spowoduje, że koronawirus zniknie? Takie i podobne informacje od dłuższego czasu krążą w sieci. Jak jest naprawdę? Które informacje są prawdziwe, a które to zwyczajny fake news? Profesor Andrzej Horban tłumaczy.

Fake News w sieci. Czy promienie słoneczne leczą koronawirusa?

W sieci krąży wiele nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa. Dlatego Ministerstwo Zdrowia postanowiło ruszyć z kolejną już odsłoną akcji #StopFakeNews, która ma na celu przekazać rzetelne informacje na temat COVID-19. W ramach akcji profesor Andrzej Horban obala mity związane z koronawirusem. Jednym z nich jest przekonanie, że promienie słoneczne leczą koronawirusa.

- Określenie "wyleczyć koronawirusa" jest niepoprawne. Wirus jest wirusem, a choroba wywołana jest zakażeniem koronawirusem. Są to dwie różne rzeczy. - tłumaczy prof. Horban.

Promienie słoneczne NIE leczą z koronawirusa, a mogą jedynie zmniejszyć transmisję wirusa. - Spodziewamy się, że jeżeli słońce będzie działało w taki sposób, jak działa zazwyczaj, tzn. będzie przepuszczało przez atmosferę ziemską więcej promieni ultrafioletowych to w tym momencie transmisja koronawirusa będzie znacznie zmniejszona. Dlatego że promienie ultrafioletowe mają tą podobną właściwość, że degradują materiał biologiczny.

Kiedy koniec epidemii w Polsce? Czy lato może zatrzymać koronawirusa?

Słońce i większa ilość promieni ultrafioletowych może spowodować zahamowanie koronawirusa latem. Oznacza to niestety również, że po sezonie letnim - jesienią - liczba zachorowań może ponownie się zwiększyć.

- Nasze oczekiwania są takie, że jeżeli będzie dużo tych promieni ultrafioletowych, czyli słońce będzie długo i wysoko świecić, to zostanie zahamowana transmisja wirusa w społeczeństwie. Dlatego też przypuszczamy, że w lecie będzie zakażeń mniej, natomiast na jesieni znowu tych promieni ultrafioletowych mniej i będziemy mieli nawrót chorób epidemii. - informuje prof. Andrzej Horban.

Posłuchaj czym jest uczulenie (alergia) na słońce. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
COŚ DOBREGO #21
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE