Czy warto kraść choinki na Święta? Mandat może być wysoki

i

Autor: pexels.com Czy warto kraść choinki na Święta? Mandat może być wysoki

Co grozi za kradzież choinki z lasu? Ten mandat może zrujnować Ci święta!

2020-12-22 10:15

Z dnia na dzień coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia. Pod supermarketami, na targach i w specjalnie wyznaczonych miejscach możemy spotkać sprzedawców, którzy aż do Wigilii będą wystawiać drzewka. Wiele osób, pomimo że choinkę można kupić za niewielkie pieniądze, postanawia jednak zaryzykować i nielegalnie wyciąć ją z lasu. Czy rzeczywiście się opłaca? Jakie kary za to grożą? Szczegóły w artykule.

Tysiące bombek w jednym miejscu. Niezwykłe muzeum w Miliczu

Kradzież choinki z lasu. Jaki mandat za to grozi?

Jak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia wzrasta zapotrzebowanie na choinki. Pomimo coraz większej dostępności, część ludzi wciąż decyduje się na kradzieże drzewek. Ale czy warto ryzykować?

- Za kradzież drzewa bądź innej rośliny z lasu grozi nawet 500-złotowy mandat, bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść do 5000 złotych. - informuje Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Wigilia 2020 coraz bliżej! Sprawdź, co zaskoczy Cię w te święta [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Która okazja do świętowania jest najlepsza?

Nie warto więc ryzykować i dokładać sobie nadprogramowych wydatków. Zwłaszcza że tych w okresie świątecznym mamy niemało. Lepiej skorzystać z oferty Lasów Państwowych i kupić choinkę z legalnego źródła.

- Nie musimy się też martwić, że kupując żywą choinkę przyczyniamy się do wycinki lasów. Pozyskiwane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych, a koszt jednej choinki będzie mniejszy niż mandat karny. - tłumaczy insp. Siemakowicz.

W tym roku olsztyńscy leśnicy planują przygotować aż 10 tysięcy drzewek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach poszczególnych nadleśnictw.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE