Budowa centrum dystrybucyjnego Lidla w gminie Gietrzwałd. Mieszkańcy protestują

i

Autor: pexels.com/ Facebook: Komitet Obrony Gietrzwałdu Budowa centrum dystrybucyjnego Lidla w gminie Gietrzwałd. Mieszkańcy protestują

Protestują przeciwko budowie magazynu Lidla w gminie Gietrzwałd. "Postanowiliśmy walczyć"

2023-01-10 18:50

Sieć sklepów Lidl rozwija swój system logistyczny, planując otwarcie kolejnego magazynu w Polsce. Najnowsze centrum dystrybucyjne ma powstać w gminie Gietrzwałd pod Olsztynem. Pomysł ten jednak nie wszystkim się podoba. Komitet Obrony Gietrzwałdu zbiera podpisy pod petycją przeciwko budowie magazynu.

Lidl planuje otworzyć centrum dystrybucyjne w gminie Gietrzwałd

Na początku grudnia poinformowaliśmy o planach sieci Lidl dotyczących budowy nowego centrum dystrybucyjnego w województwie warmińsko-mazurskim. Te miałoby powstać w gminie Gietrzwałd. – Radosną wiadomością jest decyzja wójta Gietrzwałdu, Jana Kasprowicza, który ściągnął inwestora pod nazwą Lidl, który będzie budował swoje centrum dystrybucyjne, a w drugim etapie sklep internetowy. Oczywiście przy okazji wiemy już, że spółka zmodernizuje nam kilometr drogi prowadzącej do tego przedsiębiorstwa. W związku z tym mieszkańcy też otrzymają coś w zamian – poinformował nas wówczas starosta powiatu olsztyńskiego, Andrzej Abako.

Pod koniec miesiąca Jan Kasprowicz, wójt gminy opublikował obwieszczenie o zakończeniu postępowania dowodowego w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek Lidla w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia o nazwie „Budowa Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną – doziemne instalacje zewnętrzne w miejscowości Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd”. W jego trakcie zgromadzono pozytywne opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Elblągu.

Protest przeciwko budowie magazynu Lidla. Komitet Obrony Gietrzwałdu zbiera podpisy pod petycją

Jak się okazuje, nie wszyscy są zwolennikami nowej inwestycji. Swój sprzeciw wyraził Komitet Obrony Gietrzwałdu. Pod specjalną petycją zbiera podpisy mieszkańców gminy.

– Na naszych oczach dzieje się historia. Nasza piękna miejscowość z cudownym warmińskim klimatem, panującym tu spokojem oraz pięknym krajobrazem przestaje istnieć w tej formie. Za sprawą nietrafionych oraz z nikim niekonsultowanych decyzji powstają coraz to nowe inwestycje zaburzające harmonię i urok tego miejsca. Już od dłuższego czasu są o tym rozmowy niezadowolonych z tego, co się dzieje mieszkańców, a także osób, którym na sercu leży dobro naszej urokliwej okolicy. W ludziach zbiera się gorycz i bunt na dziwne i nieracjonalne decyzje. Zaskakują one nawet najbardziej odpornych mieszkańców naszej gminy. Apogeum nastąpiło w dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, kiedy to na stronie gminy ujawniono zamiar wydania zgody na budowę potężnego Centrum Dystrybucyjnego Lidl, podobno największego w Europie. To wszystko na działce usytuowanej w granicach Gietrzwałdu. Znane były zakusy na tak niezdrową sytuację. Nikt jednak chyba w najśmielszych myślach nie przypuszczał, że będzie ona możliwa do zrealizowania w takim miejscu, jakim jest nasz kochany Gietrzwałd i jego okolice. Niestety wygląda na to, że karty rozdano pod stołem... Czara goryczy się przelała! Postanowiliśmy walczyć, aby nie dopuścić do degradacji naszej małej ojczyzny, tego co niej piękne, tego co kochane, tego z czego jesteśmy dumni... – poinformował Komitet Obrony Gietrzwałdu.

Według mieszkańców wyrażających sprzeciw przeciwko planowanej inwestycji, budowa centrum dystrybucyjnego spowoduje ogromne natężenie ruchu i nieustanny hałas. Według Komitetu poprzez budowę spadnie też atrakcyjność działek.

– Poprzez wzmożony ruch samochodów ciężarowych i TIR-ów budowa magazynu znacznie wpłynie na stan nawierzchni dróg oraz bezpieczeństwo mieszkańców, a przede wszystkim dojeżdżającej do szkoły młodzieży oraz przedszkolaków.

Ponadto, poprzez budowę centrum nieodwracalnie spadnie atrakcyjność i malowniczość warmińsko-mazurskich wypoczynkowych wsi, do których w trakcie obchodów objawień Matki Bożej zjeżdża tysiące wiernych, ponieważ objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie jako jedyne w Polsce są uznane oficjalnie przez Kościół. Jako mieszkańcy nie zgadzamy się, aby wjeżdżając do Gietrzwałdu położonego w obrębie rezerwatu „Dolina Pasłęki”, obszaru „Natura 2000” oraz obszaru „Krajobrazu chronionego” witały nas ogromne hale magazynowe Lidla zamiast wieży Sanktuarium.

Uzasadnienie, że inwestycja stworzy nowe miejsca pracy, jest nietrafne. Większość mieszkańców gminy posiada zatrudnienie, a budowa centrum spowoduje, że do pracy w Lidl będą przyjeżdżać osoby spoza gminy, co spowoduje jeszcze większe natężenie ruchu. Taka inwestycja jest zbyt duża na naszą cichą, spokojną miejscowość – czytamy w petycji.

Oficjalne stanowisko Aleksandry Robaszkiewicz - Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska

"Lidl Polska to firma odpowiedzialna społecznie, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały pozytywny wpływ na otaczającą rzeczywistość. Chcielibyśmy podkreślić, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Aktualnie jesteśmy zainteresowani wieloma lokalizacjami, w których moglibyśmy wybudować nowe centrum dystrybucji Lidl Polska. Znajdujemy się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego miejsca.

Pragniemy jednak podkreślić, że projektując każdą naszą nową inwestycję – m.in. sklepy czy centra dystrybucji – zwracamy dużą uwagę na nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Nasze magazyny zostają wyposażone w rozwiązania mające na celu ograniczenie wpływu nowej inwestycji na otoczenie – np. instalacje fotowoltaiczne, które produkują rocznie prawie 1 GWh (gigawatogodzinę) energii elektrycznej, co stanowi około 20% całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną. Ponadto stosujemy także instalacje chłodnicze o mocy chłodniczej, napełnione wyłącznie naturalnym czynnikiem chłodniczym, jakim jest amoniak. Co więcej, wprowadzamy system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym podposadzkowym – rozwiązanie przyjęte dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Nasze magazyny posiadają także własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz systemy wykorzystania wody deszczowej (tzw. "wody szarej") w instalacjach sanitarnych. Dodatkową oszczędność energii zapewnia oświetlenie LED oraz systemy ograniczające zużycie energii elektrycznej.

Budujemy nasze centra dystrybucji tak, aby mogły uzyskać certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), który jest przyznawany budynkom po dokonaniu wielokryterialnej oceny energetycznej i środowiskowej obiektu, tylko po uzyskaniu pozytywnej opinii. Warto zaznaczyć, że centra dystrybucji sieci Lidl Polska ulokowane w Bydgoszczy, Będzinie, Stargardzie oraz Mińsku już taki certyfikat posiadają.

Warto również wspomnieć, że jako Lidl Polska, dbamy o tereny zielone dookoła naszych sklepów. Przykładem tych działań jest rozpoczęty w tym roku projekt sadzenia łąk kwietnych. Przy części naszych obiektów istnieje przestrzeń, którą możemy zagospodarować i tak np. zamiast sadzić standardowy trawnik stworzyliśmy łąki kwietne. Jest to trend widoczny na całym świecie, nierzadko w dużych miastach, w których tego naturalnego środowiska dla owadów brakuje. Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska, dlatego z ogromną radością wprowadziliśmy je testowo przy wybranych sklepach Lidl w Lublinie, Swarzędzu, Wrocławiu, Opolu Lubelskim, Ustroniu Morskim oraz Warszawie. Wierzymy, że w ten sposób zainspirujemy inne podmioty na rynku do tworzenia łąk i wspierania bioróżnorodności, która ma wpływ na ochronę klimatu.

Nowe centrum dystrybucji to także kilkaset nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych. Od stycznia 2023 roku pracownicy magazynów zarabiają od 4800 zł brutto do 5250 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrośnie do poziomu – 5050 zł brutto do 5500 zł brutto. Po dwóch latach zatrudnienia wyniesie od 5300 zł brutto do 5800 zł brutto, a po trzech latach pracy od 5650 zł brutto do 6050 zł brutto.

Poza atrakcyjnymi wynagrodzeniami jednymi z najwyższych w handlu, oferujemy pozapłacowe benefity, takich jak prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, karta Multisport, wyprawka „dla maluszka” oraz pierwszoklasisty, a także bezpłatny Program Wsparcia Pracowników, w ramach którego mogą oni skorzystać z pomocy psychologa, prawnika i doradcy finansowego. Jedną z zalet pracy w Lidl Polska jest również szansa na rozwój zawodowy – firma promuje równość płacową kobiet i mężczyzn oraz awanse wewnętrzne. Co więcej, wszyscy pracownicy oraz ich bliscy mogą poszerzać swoje kompetencje, dzięki bezpłatnemu dostępowi do eTutor, platformy do samodzielnej nauki języków obcych online."

Kupuję jedzenia na 5 dni za 70 zł - Kasia Węsierska | ESKA XD - Fit vlog #65
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE