Bonu turystycznego na wakacje 2023 jednak nie będzie? Rząd szykuje nowe wsparcie dla turystyki

i

Autor: pexels.com Bonu turystycznego na wakacje 2023 jednak nie będzie? Rząd szykuje nowe wsparcie dla turystyki

Finanse

Bonu turystycznego na wakacje 2023 jednak nie będzie? Rząd szykuje nowe wsparcie dla turystyki

2023-07-25 15:25

Czy będzie nowy bon turystyczny na wakacje 2023? W sieci aż huczy od spekulacji na ten temat. Najnowsze informacje dotyczącego wsparcia branży turystycznej nie tak dawno przekazał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Rodzice niestety nie będą zadowoleni. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Na nowy bon turystyczny oczekują nie tylko rodzice, ale przede wszystkim branża turystyczna poturbowana przez pandemię koronawirusa. Czy świadczenie zostanie wprowadzone? W jakiej formie? Wakacje już się rozpoczęły, a wciąż żadne oficjalne decyzje nie zapadły. Wiadomo jednak, że rząd pracuje nad wsparciem polskiej turystyki.

Czy będzie nowy bon turystyczny na wakacje 2023? Wiceminister turystyki przekazał nowe informacje

Najnowsze informacje dotyczące bonu turystycznego przekazał nie tak dawno wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Wynika z nich, że na nowy bon turystyczny w takiej formie jak poprzednio nie ma co liczyć. – Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia na antenie Radia RMF24, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk pytany o formę ewentualnego nowego wsparcia turystyki wskazał, że ewentualnie propozycja zakładałaby poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę nakierowaną na wypoczynek.

Branża turystyczna oczekuje wsparcia

Branża turystyczna, która wciąż odbudowuje się po pandemii, oczekuje wsparcia krajowego ruchu turystycznego.

– Wszyscy hotelarze pragną nowego świadczenia mającego pobudzić ruch turystyczny, nawet ze świadomością, że jest to wbrew walce z inflacją. Zdajemy sobie sprawę, że byłoby to kolejne rozdawnictwo, ale nam każde wsparcie ratuje nasze pocovidowe budżety, bo ciągle się odbudowujemy po pandemii – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Według Tatrzańskiej Izby Gospodarczej pojawienie się informacji o nowej formie wsparcia turystyki spowodowało częściowe wstrzymanie rezerwacji i oczekiwanie turystów na nową propozycję rządu.

– Turyści raportują, że czekają na oficjalną decyzję w tej sprawie i niejednokrotnie wstrzymują się z rezerwacjami, ponieważ dzięki programowi takiemu jak bon turystyczny, mogliby pozwolić sobie na dłuższy pobyt lub na wybranie droższej oferty. Na ten moment informacja zapowiedzi wsparcia działa przeciwko intensyfikacji sprzedaży – dodał Wagner.

Program Polski Bon Turystyczny cieszył się ogromną popularnością

Bon turystyczny obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Było to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Bonem można było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Program cieszył się ogromną popularnością. Wspomógł nie tylko branżę turystyczną dotkniętą skutkami pandemii Covid-19, ale również rodziców. Z danych ZUS na temat programu Polski Bon Turystyczny wynika, że przez cały okres jego obowiązywania – od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. – zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Tu warto zabrać dziecko!

Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE