Bestia ze wschodu zaatakuje Warmię i Mazury. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia!

i

Autor: Unsplash Siarczysty mróz na Warmii i Mazurach. IMGW wydało ostrzeżenie obowiązujące przez cały weekend

"Bestia ze wschodu" zaatakuje Warmię i Mazury? Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia!

2021-01-14 11:04

Synoptycy ostrzegają przed siarczystym mrozem, intensywnymi opadami śniegu i trudnymi warunkami na drogach. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem IMGW wydało m.in. dla Warmii i Mazur, gdzie temperatura może sięgnąć nawet minus 17 stopni Celsjusza. Ostry mróz będzie trzymał przez cały weekend. Sprawdź szczegóły!

Siarczysty mróz na Warmii i Mazurach. IMGW wydało ostrzeżenie obowiązujące przez cały weekend

Wiele osób czekało z wytęsknieniem na prawdziwą mroźną zimę. I choć widok miast przykrytych białym puchem jest naprawdę malowniczy, to taka pogoda może być również niebezpieczna. Dotyczy to m.in. kierowców, którzy muszą zmagać się z bardzo trudnymi warunkami na drogach, a także osób bezdomnych, które mogą nie przetrwać nadchodzącej fali wielkich mrozów.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem IMGW wydało m.in. dla województwa warmińsko-mazurskiego. Obowiązuje ono przez cały weekend - od nocy z czwartku na piątek włącznie. - Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C na wschodzie do -8°C na zachodzie - informują synoptycy. 

Piątek 15.01 07:30 Do: Sobota 16.01 07:30

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17°C na wschodzie do -6°C na zachodzie. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C na wschodzie do -4°C na zachodzie. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 15 km/h.

Sobota 16.01 07:30 Do: Niedziela 17.01 07:30

Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17°C na wschodzie do -7°C na zachodzie. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C na wschodzie do -2°C na zachodzie. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 10 km/h.

Trudne warunki na drogach przyczyną wielu wypadków

Kierowcy powinni zachować na drogach szczególną ostrożność. Opady śniegu i niskie temperatury powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska, maleje przyczepność pojazdu, a tym samym znacznie wydłuża się jego droga hamowania. W takiej sytuacji bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i zachować odpowiedni – bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Z powodu trudnych warunków drogowych doszło w ostatnim czasie do wielu wypadków. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykułach:

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?
Atak zimy w Polsce. Tak po śnieżycy wygląda Olkusz
Posłuchaj, jak rozpoznać odmrożenie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE