Będzie dodatkowy dzień wolny w listopadzie! Ale nie dla uczniów i nauczycieli

i

Autor: Unsplash Będzie dodatkowy dzień wolny w listopadzie! Ale nie dla uczniów i nauczycieli

wiadomości

Będzie dodatkowy dzień wolny w listopadzie! Ale nie dla uczniów i nauczycieli

2023-09-25 8:53

W listopadzie obchodzimy aż dwa święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich w 2023 roku wypada jednak w sobotę, w związku z czym możemy liczyć na dodatkowy dzień wolny do odebrania w innym terminie. Przywilej ten nie przysługuje niestety wszystkim pracownikom. Szczegóły w materiale poniżej.

Dodatkowy dzień wolny w listopadzie 2023

Listopad to jeden z najmniej lubianych miesięcy w roku. Krótkie, szare dni i deszcz za oknem nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz. Wiele osób najchętniej zaszyłoby się na ten czas w domu pod ciepłym kocem. Na szczęście w listopadzie mamy aż dwa święta. Okazji do odpoczynku będzie zatem więcej. Pierwsze z nich to Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada. W 2023 roku przypada ono na środę. Jeżeli więc chcemy mieć nieco więcej wolnego, warto wziąć dwa dni urlopu w poniedziałek i wtorek lub w czwartek i piątek. Tym sposobem możemy zyskać nawet pięć dni odpoczynku. Niedługo potem czeka nas 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. W związku z tym, że wypada w sobotę, pracownikom przysługiwać będzie dodatkowy dzień wolny do odebrania w innym terminie. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Są jednak wyjątki.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Komu nie przysługuje?

Zasada odbioru dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę nie dotyczy nauczycieli szkół i przedszkoli, a także dyrektorów i wicedyrektorów szkól, przedszkoli i placówek systemu oświaty zatrudnionych w szkołach publicznych w oparciu o przepisy Karty Nauczyciela. W innej sytuacji znajdują się pracownicy niepedagogiczni szkół, przedszkoli i placówek oraz nauczyciele pracujący w jednostkach niepublicznych. W tych przypadkach przysługuje im prawo do dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.

W związku z tym, że lekcje w szkołach odbywają się od poniedziałku do piątku, dodatkowy dzień wolny w listopadzie stracą także uczniowie.

Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty. Zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]

HITY POLSKIEGO INTERNETU. Cegła na walentynki, rzeżucha #EwelinaPyta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE