Zrobiły rękawice dla Berniego Sandersa. Prezent niebawem trafi do adresata [ZDJĘCIA]

2021-02-23 11:13 MR

Mieszkanki gminy Piwniczna-Zdrój na Sądecczyźnie utkały wełniane rękawice dla Berniego Sandersa. Prezent został zapakowany i wysłany do adresata. Niebawem ma do niego dotrzeć. A skąd pomysł na tego typu prezent? Wszystko zaczęło się od słynnego zdjęcia…

To prawdopodobnie najsłynniejsze rękawiczki świata. Specjalnie dla Berniego Sandersa utkały je mieszkanki gminy Piwniczna-Zdrój na Sądecczyźnie. Panie wpadły na ten pomysł, gdy świat obiegło zdjęcia amerykańskiego senatora podczas zaprzysiężenia na prezydenta Joe Bidena. Sanders zaprezentował się na nim w charakterystycznych jednopalcowych rękawiczkach.

MOK z Nowego Sącza sprzedaje kostiumy teatralne

Miałyśmy nadzieje, że szum będzie, ale że aż tak duży, to nie spodziewałyśmy się – mówi Małgorzata Polańska – Kubiak, jedna z tkaczek. - Wszystko zaczęło się od tego, jak jedna koleżanka pokazała zdjęcie senatora, druga zważyła, że  robimy podobne rękawiczki, trzecia stwierdziła, że skoro ma on polskie korzenie i to jeszcze z naszego regionu, to miło by było, gdyby dostał od nas taki prezent, a czwarta powiedziała „zróbmy mu te rękawice” i w ten sposób one powstały. Tkałyśmy prawie tydzień.

Rękawice zostały zapakowane do ozdobnego pudełka. W środku znalazł się list do Berniego Sandersa, a także kosmki wełny z której rękawice zostały wykonane. Rękawiczki są czarno – białe, wykonane według tradycyjnego wzoru najstarszych rękawic, które znajdują się w Muzeum Regionalnym w Piwnicznej-Zdrój. Mamy nadzieje, że niebawem trafią do adresata.

Wiele lat temu rękawice furmańskie służyły mężczyznom do prac przy ścince drzew. Mniej więcej sto lat temu były one popularne w całych Karpatach. Na tę chwile mało kto o nich pamięta. Niewiele osób potrafi je też tkać. W ten sposób mieszkanki Piwnicznej-Zdrój chcą przypomnieć o tradycji, a przy okazji wypromować swój region i przyciągnąć turystów. Panie zaczęły też tkać dwumetrowe rękawice furmańskie, które mają być atrakcją turystyczną. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!