Znaleźli sposób na uniknięcie szczepienia. Pomogą religia i zaświadczenie od księdza

2021-09-17 12:44
Znaleźli sposób na uniknięcie szczepienia. Pomogą religia i zaświadczenie od księdza
Autor: Pixaby Znaleźli sposób na uniknięcie szczepienia. Pomogą religia i zaświadczenie od księdza

Szczepienia przeciwko COVID - co zrobić, gdy brak zgody na przyjęcie preparatu nie wystarcza? Pojawił się nowy pomysł. Chodzi o zaświadczenie od księdza, które ma zwalniać ze szczepienia przeciwko koronawirusowi. Na czym polega i jak je zdobyć?

Znaleźli sposób na uniknięcie szczepienia. Pomogą religia i zaświadczenie od księdza

Około 2,6 tys. policjantów w Los Angeles i tysiące pracowników sektora publicznego w stanie Waszyngton zabiega o zwolnienie ze szczepienia przeciw Covid-19, odkąd wprowadzony został taki obowiązek dla pewnych grup zawodowych. W szpitalu w Arkansas tyle osób zgłosiło religijne obiekcje, że zarząd ma zamiar uznać to za wybieg - podaje AP.

Dodajmy, że 9 września prezydent USA Joe Biden ogłosił obowiązek szczepień lub regularnych testów dla pracowników dużych firm, pewnych służb publicznych i wszystkich medyków.

Raport z anteny 17.09, godz.10

Nie wiadomo, jak wielu pracowników federalnych stara się uniknąć szczepień ze względu na swą religię, jednak większość stanów dopuszcza zwolnienie z obowiązku noszenia maski i szczepienia, jeśli zabiega się o to ze względu na stan zdrowia, religię lub "zastrzeżenia filozoficzne".

Ustawa dotycząca praw obywatelskich mówi, że pracodawca musi "rozsądnie dostosować się" do potrzeb pracowników, którzy nie chcą wykonywać pewnych obowiązków z uwagi na "szczere przekonania religijne". Teraz pracodawcy znaleźli się w sytuacji, w której muszą ocenić, co w takiej sytuacji jest po prostu unikiem, z powołaniem się na klauzulę prawną - wyjaśnia agencja.

Żadne główne Kościoły amerykańskie nie zakazały szczepień, poparł je też papież Franciszek.

Jednak w mieście Tulsa w Oklahomie pastor Jackson Lahmeyer, który startuje w wyborach do Senatu USA jako Republikanin, oferuje formularz "religijnego zwolnienia" ze szczepienia na stronach kościoła, wraz z sugestią donacji na rzecz jego świątyni.

W ciągu trzech dni ponad 35 tys. osób ściągnęło formularz - powiedział pastor. "Nie jesteśmy przeciw szczepieniom, tylko za wolnością" - dodał.

Obowiązek szczepień pracowników lub cotygodniowych testów obejmuje firmy zatrudniające powyżej 100 osób, a także pracowników medycznych oraz pracowników administracji federalnej. Nowe przepisy dotyczą ponad 100 mln Amerykanów.

Sonda
Czy pracodawcy powinni wiedzieć o szczepieniach swoich pracowników?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE