Zima zbliża się wielkimi krokami.  Czy służby są przygotowane do zmiany pory roku?

i

Autor: MUW Zima zbliża się wielkimi krokami. Czy służby są przygotowane do zmiany pory roku?

region

Zima zbliża się wielkimi krokami. Czy służby są przygotowane do zmiany pory roku?

2023-11-16 14:57

Jesteśmy przygotowani do zimy. Tak zapewniają małopolskie służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Zbliżająca się zima była tematem ostatniego posiedzenia wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, które zwołano w Krakowie.

Przy jednym stole spotkali się między innymi policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, ale też drogowcy, górscy ratownicy czy pracownicy wód polskich.

Najważniejsze tematy, które omawiano dotyczyły zimowego utrzymania dróg, linii kolejowych oraz odśnieżania obiektów wielkopowierzchniowych. Dyskutowano też o pomocy osobom samotnym, starszym i bezdomnym, a także zwierzętom, dla których zima to też bardzo trudny czas.

Małopolska jest gotowa na zimę. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby zapewniam, że posiadamy odpowiednie zabezpieczenie na wypadek wystąpienia problemów związanych z warunkami pogodowymi. Siły i środki będziemy kierować tam, gdzie będą potrzebne. Odpowiednia pomoc dotrze do każdego mieszkańca naszego województwa – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Osobom narażonym na wychłodzenie będzie pomagać Policja. Mundurowi będą kontrolować miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i będą pomagać potrzebującym w dotarciu do noclegowni i schronisk.

Natomiast strażacy będą przypominać o przeglądach wentylacji i przewodów kominowych, bo zimą bardzo niebezpieczny jest czad. Strażacy będą też przypominać o czujkach tlenku węgla czy dymu, które mogą uratować nasze życie.

Nasza rola w tym okresie obejmuje zarówno ratowanie ludzi z opadów śniegu, jak i zapewnienie pomocy w sytuacjach związanych z katastrofami naturalnymi oraz innymi zdarzeniami zimowymi - mówi starszy brygadier Mariusz Łaciak zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. QUIZ

Pytanie 1 z 10
W co pakowano prezenty świąteczne?

O przygotowaniu do zimy zapewnia też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie. GDDKiA ma odpowiedni sprzęt, ludzi i zapasy soli.

Od października jesteśmy cały czas w stanie gotowości na wypadek ataku zimy. Już teraz zgromadziliśmy prawie 40 tysięcy ton soli, a to ilość, która wystarcza na całą typową zimę. Jednak na wszelki wypadek w miarę zużywania soli będziemy sukcesywnie uzupełniać jej zapasy – mówi dyrektor GDDKiA Oddział w Krakowie Tomasz Pałasiński.

Do walki z lodem i śniegiem przygotował się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który w gotowości ma 120 sztuk sprzętu. To między innymi piaskarki, solarki, pługi, ładowarki, sprzęt do odśnieżania chodników.

Zima to także ważny okres dla Wód Polskich, które muszą reagować na przykład na zatory lodowe, które mogą tworzyć się na rzekach w naszym regionie. Sprawdzono też wszystkie wały, a także inne obiekty oraz urządzenia, które odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE