Zima może zaatakować! Kierowcy uważajcie na drogach. Przypomina policja

2022-12-09 16:09
Zima może zaatakować.  Kierowcy uważajcie na drodze
Autor: KMP Nowy Sącz Zima może zaatakować. Kierowcy uważajcie na drodze

Opady śniegu oraz marznącego deszczu, śliskie drogi i chodniki. Na takie warunki muszą się przygotować kierowcy z naszego regionu. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej ostrzega przed atakiem zimy.

W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi policjanci apelują do kierowców ostrożną jazdę, a do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Zimowa aura nie jest sprzymierzeńcem kierowców - opady śniegu czy marznącego deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj - przypomina Aneta Izworska z policji w Nowym Sączu.

Policja przypomina, że w przypadku złych warunków pogodowych lepiej wyjechać wcześniej. Odpowiednio przygotujmy też samochód do drogi, a w trasie dostosujmy jazdę do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy o zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu, unikaniu ostrego hamowania.

QUIZ PRL: Tak handlowo w PRL-u. Pamiętasz polowanie na produkty?

Pytanie 1 z 10
Hasło, które stało się inspiracją gry planszowej o handlu w PRL to:

Uważać muszą nie tylko kierowcy, ale też piesi. Należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

Dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia – dodaje Izworska.

Według biura prognoz meteorologicznych w Krakowie, w najbliższych godzinach w naszym regionie będą się utrzymywać słabe i umiarkowane opady marznącego deszczu, a w drugiej połowie nocy marznącej mżawki. Na drogach będzie mokro i ślisko.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent, a stopień zagrożenia określono na drugi w skali trzystopniowej.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE