Zabytkowe semafory i urządzenia z XIX wieku. Sprawdź, co kryje Izba Tradycji Kolei!

2021-08-09 8:22

To wyjątkowe miejsce, gdzie można bliżej poznać historię kolei na Sądecczyźnie. Mowa o Izbie Tradycji Kolei Węzła Nowosądeckiego, która działa w jednym z budynków na nowosądeckim dworcu kolejowym. Znajdziemy tam różne zabytkowe przedmioty, które kolejarzom służyły dawniej do pracy. Izbę stworzyli pasjonaci z Nowego Sącza.

Izba działa od kilku lat w jednym z budynków na dworcu PKP przy ulicy Kolejowej. Prowadza ja członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. W kilku pomieszczeniach zgromadzili oni kilkaset eksponatów, które dawniej służyły do pracy na kolei. Wśród nich zabytkowe semafory, bilety kolejowe, lampy od lokomotyw.

Wakacyjny pociąg retro z Nowego Sącza do Chabówki

W tym roku przypada 140-lecie kolei na Sądecczyźnie. Mamy tu również eksponaty z tamtego okresu. Są to między innymi urządzenia do naprawiania torów kolejowych, stare szyny, gdzie są widoczne daty ich wyprodukowania, czyli koniec XIX wieku – wyjaśnia Łukasz Wideł ze Stowarzyszenia.

Izba znajduje się w budynku na końcu peronu pierwszego. Otwierana jest tylko w trakcie przejazdów pociągu retro, dlatego okazja do zobaczenia eksponatów, które tam się znajdują, nie zdarza się zbyt często. Miłośnicy kolei z Nowego Sącza chcą w przyszłości stworzyć w jednym z budynków na dworcu muzeum kolei z prawdziwego zdarzenia. Na razie trwają uzgodnienia w tej sprawie. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Quiz. Matematyka na poziomie podstawówki. Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
60 + 6 ⋅ 10 = ?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE