Małgorzata Broda nagrodę dostała w 2019 roku

i

Autor: Michał Rejduch Małgorzata Broda nagrodę dostała w 2019 roku

W Nowym Sączu zdecydują komu przyznać prestiżowe nagrody za promocję folkloru

2023-03-14 11:00

Do kogo trafią „Oscary Folkloru”. Tego dowiemy się za kilka dni. Taka nagroda przyznawana jest osobom, które dbają o folklor, promują go, ale też tworzą. Kapituła, która przyznaje nagrodę, spotka się w Nowym Sączu.

Przedstawiciele Światowej Unii Folkloru odwiedzą Nowy Sącz

Za tydzień w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” spotkają się przedstawiciele Światowej Unii Folkloru, którzy zdecydują, do kogo trafią międzynarodowe nagrody „World Folklore Star”. Popularnie nazywane są one „Oscarami Folkloru”. Nagrody są przyznawane od ponad 20 lat osobom, które tworzą folklor, promują go w swoich regionach i dbają o to, żeby nie zapominać o tradycji. Do Nowego Sącza przyjadą 22 osoby z 11 krajów świata. Głównie z Europy, ale też z Wietnamu.

Przytulisko dla książek w Nowym Sączu

Takie wyróżnienia przyznawane są wybitnym osobom, twórcom, albo artystom lub działaczom ruchu folklorystycznego. To są osoby, które mają osiągnięcia artystyczne w promowaniu i propagowaniu kultur tradycyjnych, ale w kontekście budowania tolerancji i dbałości o to, żebyśmy uczyli się szanować odmienności i nie czuć się zagrożeni, a wręcz przeciwnie, w tej całej palecie barw świata dostrzegać wartość – mówi Małgorzata Broda, która jest przedstawicielem Polski w Światowej Unii Folkloru.

Światowa Unia Folkloru liczy 56 państw i co roku nagradza około 5 osób. W Polsce taką nagrodę dostali między innymi Krzysztof Trebunia – Tutka oraz Małgorzata Broda. Kapituła spotka się w Nowym Sączu 24 marca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE