Kolejny pożar lasu w regionie sądeckim

i

Autor: KMPSP Nowy Sącz Kolejny pożar lasu w regionie sądeckim

Uważajcie w lasach! Jest bardzo sucho. Pożar może spowodować nawet mała iskra

2022-06-23 16:10

Bardzo sucho jest w Małopolskich lasach. Niestety są też kolejne pożary. Także w naszym regionie. W tym tygodniu strażacy z Nowego Sącza z takim pożarem walczyli w Trzetrzewinie w gminie Chełmiec oraz w Piwnicznej Zdroju.

W Trzetrzewinie paliła się ściółka leśna oraz suche konary drzew w lesie. Przez trudny teren na miejsce nie można było dojechać samochodami gaśniczymi, a zagrożona była pozostała część lasu.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu wody na palącą się ściółkę. Pożar dogaszono przy pomocy tłumic. Przekopano ściółkę leśną za pomocą grabi oraz dogaszono ją wodą. Działania trwały prawie dwie i pół godziny. 

Mówi starszy brygadier Paweł Motyka Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu

Do podobnego pożaru lasu doszło też w Piwnicznej Zdroju, gdzie paliło się kilka arów ściółki leśnej. Na miejsce wysłano dwa pojazdy. Quad oraz leki samochód rozpoznawczo ratowniczy z napędem terenowym z OSP Piwniczna Zdrój. Strażacy ugasili pożar, a potem dokładnie sprawdzili i jeszcze raz przelali ściółkę wodą, żeby ogień ponownie się nie pojawił. Działania strażaków trwały ponad godzinę.

Takich pożarów w naszym regionie było więcej.  W połowie maja las palił się też w Żegiestowie w Dolinie Popradu. Tam też zapaliły się suche gałęzie oraz poszycie leśne. Gaszenie pożaru lasu w Żegiestowie trwało ponad cztery godziny.

QUIZ. Test z geografii. Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Odgadniesz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Ponoć najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego, bo to największe w jezioro w Polsce czyli

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że o główną przyczyną pożarów w lasach są ogniska, niedopałki papierosów porzucone w lesie, niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów czy przerzuty ognia z palących się traw i nieużytków rolnych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE