Trwa remont bazyliki w Nowym Sączu. Sprawdź co odkryto podczas prac [GALERIA, WIDEO, AUDIO]

2021-01-19 12:00

Dach jest już gotowy, teraz przyszedł czas na kolejne prace. Cały czas trwa remont bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Na ten rok zaplanowano prace na wieżach, a także w środku kościoła.

Remont zaczął się w zeszłym roku. Na początek ekipa zabrała się za dach bazyliki. Nie było to łatwe zadanie. Wokół całego kościoła ustawiono rusztowanie i powoli wymieniano stare dachówki na nowe. Późną jesienią te prace zakończyły się. Na ten rok planowane są kolejne, także wewnątrz budynku.

Trwa remont bazyliki Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu

W tym roku powoli będziemy przenosić rusztowania na wieże, aby elewacja kamienna i ceglana została tam odnowiona – wyjaśnia ksiądz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Kolegiaty świętej Małgorzaty. - Będziemy również powoli wchodzić do wewnątrz bazyliki, gdzie planowane jest malowanie ścian. Najpierw nawy bocznej. Kończą się prace konserwatorskie fresków, które mamy w prezbiterium i pod chórem. Okazało się, że jest tam namalowanych kilka postaci, mędzy innymi  świętej Doroty, o czym wcześniej nie wiedzieliśmy.

Kolejny etap prac związany z wymianą dachu na wieżach bazyliki prawdopodobnie rozpocznie się w pierwszym kwartale tego roku. Wszystko jednak zależy od pogody. Stara blacha ma być wymieniona na nową miedzianą. Na placu wokół bazyliki ma się pojawić nowa  kostka brukowa.

Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?
Posłuchaj: proboszcz parafii Św. Małgorzaty, ks. Jerzy Jurkiewicz mówi o remoncie bazyliki

Dozownica, która stoi na placu Kolegiackim prawdopodobnie pozostanie na swoim miejscu. Proboszcz parafii chce na jej bazie stworzyć ołtarz polowy. Prace mają potrwać do 2022 roku. Bazylika świętej Małgorzaty, to jeden z najstarszych kościołów w Nowym Sączu. Wybudowano go na przełomie XIII i XIV wieku. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE