To już czas, by zadbać o środowisko i nasze zdrowie. Pomoże w tym program "Czyste Powietrze"!

2021-05-10 12:31 Artykuł sponsorowany.
czyste powietrze
Autor: Materiały prasowe

Zastanawiasz się nad wymianą starego pieca? Chcesz pozbyć się smogu i zadbać o środowisko? Program "Czyste Powietrze" jest dla Ciebie! Dzięki niemu nie tylko zrobisz ukłon w stronę ekologii, ale zyskasz też fundusze na wymianę starego sprzętu.

Czym jest program "Czyste Powietrze"?

Program "Czyste Powietrze" staje się coraz bardziej popularny i coraz częściej można o nim usłyszeć w mediach. Jednak na czym on w ogóle polega? Celem programu "Czyste Powietrze" jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie emisji szkodliwych pyłów oraz innych zanieczyszczeń, które wytwarzane są przez domy jednorodzinne. Udział w akcji polega na wymianie starych kotłów i pieców na paliwo stałe. To jednak jeszcze nie wszystko. Bardzo istotną kwestią jest również termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Dzięki temu można efektywnie zarządzać energią.

Powietrze bez smogu i innych zanieczyszczeń jest bardzo ważne. Oddychanie pełną piersią korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dzięki programowi "Czyste powietrze" możemy mieć wpływ na ochronę naszego środowiska. Co więcej, pozwoli on nam także zaoszczędzić pieniądze. Dodajmy jeszcze, że od 1 stycznia 2023 roku w Małopolsce obowiązywać będzie Uchwała Antysmogowa, która zakazuje używania tzw. kopciuchów. Program "Czyste Powietrze" to najlepsze wyjście dla osób, które będą musiały pozbyć się starych pieców.

Realizacja programu przewidziana jest na lata 2018-2029. Warto jednak pamiętać, że zobowiązania podejmowane będą do 31 grudnia 2027 roku (podpisywanie umów z beneficjentami). Natomiast środki wydatkowane będą przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚIGW) do 30 września 2029 roku.

Program "Czyste Powietrze": do kogo jest skierowany?

Czy każdy może przystąpić do programu "Czyste Powietrze"? W akcji mogą wziąć udział osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Beneficjenci mogą otrzymać jeden z dwóch poziomów dofinansowania:

 • podstawowy - dla osób, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł rocznie
 • podwyższony - dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza:
 1. 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 2. 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym

Warto dodać, że źródło ciepła, które zamierzamy wymienić, musi być trwale wyłączone z użytku. Konieczne będzie przedstawienie imiennego dokumentu zezłomowania lub karta przekazania odpadu. Co ważne, program nie jest realizowany w budynkach wykorzystywanych sezonowo lub gospodarczych. Okres trwałości wynosi 5 lat od zakończenia przedsięwzięcia.

Program "Czyste Powietrze": jak rozkładane są koszta?

W ramach programu "Czyste Powietrze" istnieje opcja dofinansowania przedsięwzięć rozpoczętych od 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku (ale nie wcześniej niż 15.05.2020). Okres realizacji projektu wynosi maksymalnie 30 miesięcy, licząc od daty zawarcia umowy (ale nie później niż o 30.06.2029). Wypłata środków do programu "Czyste Powietrze" jest możliwa na konto beneficjenta lub na konto wykonawcy.

Jakie są rodzaje przedsięwzięć w ramach programu "Czyste Powietrze"?

Co możemy zyskać dzięki programowi "Czyste Powietrze"? Zakup obejmuje i montaż:

 • źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo zakup i montaż kotłowni gazowej
 • nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła włącznie do cwu) wraz z demontażem wcześniejszego sprzętu
 • mikroinstalacji fotowoltaicznej
 • wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
 • ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi lub bram garażowych wraz z demontażem

Wszystkie te działania zostaną potwierdzone odpowiednią dokumentacją wraz z audytem energetycznym (pod warunkiem ocieplenia przegród budowlanych), a także dokumentacją projektową i ekspertyzami.

W ramach dotacji możemy maksymalnie otrzymać 32 tys. zł - bez mikroinstalacji fotowoltaicznej i 37 tys. zł z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Co ważne program "Czyste Powietrze" można też łączyć z programem "Mój Prąd". Dzięki temu uzyskamy dotację w wysokości 5 tys. zł na montaż fotoinstalacji fotowoltaicznej. Nie będzie konieczne składanie osobnych wniosków.

czyste powietrze
Autor: Materiały prasowe

Potrzebujesz pomocy z programem "Czyste Powietrze"? Jesteśmy do usług!

Procedura związana z programem "Czyste Powietrze" jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Zwróć się do profesjonalistów! Create Business to specjaliści z 10-letnim doświadczeniem, którzy pomagają w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Zrealizowaliśmy już setki projektów. Nasz zespół tworzą najlepsi specjaliści, który znany jest ze skuteczności w pozyskiwaniu dotacji. Cechuje nas terminowość. Wszystkie powierzone zadania realizujmy zgodnie z ustaloną datą. W swoje zadania angażujemy się w 100 procentach, a do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu:

 • tel. 662 577 450, 504 734 223

 • e-mail: biuro@createbusiness.pl

 • 33-388 Gołkowice Dolne 219

Artykuł sponsorowany.