„To jest wojna”. Znowu tłumy na proteście w Nowym Sączu [FILM, ZDJĘCIA]

2020-10-29 7:23 MR
Kolejny dzień portestu
Autor: Michał Rejduch Kolejny dzień protestu w Nowym Sączu

Kilkuset mieszkańców miasta dołączyło do ogólnopolskiego protestu przeciw ostatniemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Osoby, które nie zgadzają się z tymi decyzjami po raz kolejny spotkały się na plantach i przeszły ulicami Nowego Sącza. Z dnia na dzień protestuje coraz więcej mieszkańców.

Dołączyli młodzi, ale też starsi. W środę wieczorem zorganizowano kolejną pikietę w mieście. Kilkuset mieszkańców Nowego Sącza przeszło z plant ulicami Długosza, Młyńską, Krańcową i Lwowską do Rynku i dalej Jagiellońską na planty i dalej na Starą Sandecję. Wielu z nich miało transparenty, banery, niektórzy zabrali też polskie flagi oraz znicze.

Mamy transparenty z różnymi hasłami, między innymi „Piekło kobiet”, „Kobieta jest siłą” - mówi Maja, która na protest przyszła z koleżankami. - Niektórzy z nas są tutaj wierzący, to mimo tego wszyscy jesteśmy za tym, żeby kobieta miała wybór. Bo wybór, jest prawem człowieka.

Mocne słowa na strajku kobiet w Nowym Sączu

Ewelina ze swoimi znajomymi na protestach w Nowy Sączu pojawia się odkąd są one organizowane. Tym razem na pikietę przyniosła plakaty, które przygotowała jedna z drukarni.

Mamy kilkadziesiąt plakatów, które będziemy rozdawać – mówi. - Plakaty podarowała nam jedna z sądeckich firm, która wspiera kobiety. Mamy też naklejki. Nie zgadzamy się ze słowami, które we wtorek padły w mediach z ust jednego z  polityków partii rządzącej.

Podobne protesty obywają się w całej Polsce po tym jak Trybunał Konstytucyjny zdecydował o uznaniu niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Od kilku dni organizowane są też w Nowym Sączu Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Sądeczanie zapowiadają podobne protesty też w czwartek wieczorem i w piątek.

Posłuchaj protestujących mieszkańców Nowego Sącza