Zamek w Muszynie już otwarty. Można go zwiedzać

i

Autor: Darek Ryś Zamek w Muszynie już otwarty. Można go zwiedzać

region

To będzie nowy, turystyczny hit regionu. Zamek w Muszynie po remoncie. Już można go zwiedzać

2023-09-30 15:37

To miejsce warto zobaczyć. Chodzi o zamkowe wzgórze w Muszynie - Zdroju, które zmieniło się dosłownie nie do poznania. To dzięki pracom remontowo – konserwatorskim, które trwały tam od 3 lat. Zmiany są ogromne.

Na zamkowym wzgórzu odnowiono między innymi mury obronne, zamkowy dziedziniec, piwnice, a także legendarną studnie. Największą nowością jest jednak kilkudziesięciometrowa wieża z dużym tarasem widokowym. Na zamek w Muszynie dostaniemy się też nowym mostkiem, który prowadzi prosto ze szlaku turystycznego

W odnowionych piwnicach do zobaczenia są też eksponaty, które przypominają historię zamkowego wzgórza i samej Muszyny. To między innymi zbroje rycerzy, historyczne postacie czy inne dekoracje. Z czasem to wyposażenie będzie uzupełniane, także o elementy multimedialne.

Posłuchaj turystów i burmistrza Muszyny Jana Golby

Prace,  które na zamku w Muszynie wykonano w  latach 2019-2023  kosztowały blisko 13,5 miliona złotych złotych.  Z czego z budżetu gminy wydano tylko  22 procent tej kwoty. Pozostałe fundusze udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Z funduszy unijnych i dotacji rządowych, a także Stowarzyszenia Klucz Muszyński w Muszynie.

Do 14 października zamek w Muszynie można zwiedzać bezpłatne. Później będą wprowadzone bilety. W październiku zamek jest otwarty w godzinach od 10.00 do 17.00. Od listopada 10.00 do 16.00. Na zamkowe wzgórze nie wolno wprowadzać zwierząt. Wyjątkiem jest tylko pies przewodnik.

Quiz. Pamiętasz była jesień... czyli quiz o polskich piosenkach z jesienią w tle. Jeśli odpowiesz na 8. pytanie, zasługujesz na bukiet z kolorowych liści

Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”, to klasyk jesiennej piosenki. Jak nazywa się hotelik w utworze śpiewanym przez Sławę Przybylską?

Muszyński zamek znajduje się na szczycie stromej góry o wysokości 527 metrów nad poziomem morza. Nie ma jednoznacznej daty powstania zamku. Jedne źródła podają, że zbudowano go w 1301 roku, a inne że na przełomie XV i XVI wieku.

Zamek pilnował granic między Polską a Węgrami oraz szlaku handlowego, który prowadził wzdłuż Popradu. Przez długi czas był też rezydencję starostów tak zwanego państwa muszyńskiego.

Przez lata wokół zamku powstało też wiele legend. Jedna mówi, że w podziemiach jest ukryty skarb,  którego pilnuje para skamieniałych dzieci. Inna opowiada o ogromnej sali, w której śpią zaczarowani żołnierze.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE