Takie skarby kryją się w lasach na Sądecczyźnie. Zobacz co odkryto w okolicy Starego Sącza

2021-04-06 7:40 MR

Kolejny skarb sprzed wieków odkryli członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny. Tym razem to monety pochodzące z czasów Władysława Jagiełły. Znaleziono je kilka dni temu w lesie w Starym Sączu.

Po raz kolejny przekonali się, że ziemia w okolicach Starego Sącza kryje wiele skarbów. Chodzi o fanów historii ze Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego, którzy przeszukują okoliczne lasy. Tym razem udało się odkryć zabytkowe monety, które pochodzą z przełomu XIV i XV wieku.

W Nowym Sączu stanęły punkty do zbiórki elektrośmieci

Szukając rutynowo wykrywaczami metali, natrafiliśmy na sygnał – mówi Stanisław Pustułka ze stowarzyszenia. - Podczas odkopywania okazało się, że są to monety. Datuje się je na okres XIV, XV wiek. Tamtędy biegł trakt kupiecki, więc mogło tak, być, że ktoś te monety tam schował.

Obecnie monety są u konserwatora zabytków w Krakowie. Mają być sprawdzone skąd dokładnie pochodzą. Niebawem maja trafić do muzeum w Starym Sączu. To nie pierwsze takie znalezisko w lasach wokół Starego Sącza. Kilka tygodni temu członkowie stowarzyszenia znaleźli inne zabytkowe monety, bransoletę z epoki brązu czy elementy broni z XIII wieku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl