Nowy Sącz

Stworzyli w szkole zakątek grecki. Na przerwie uczniowie mogą poczuć się jak na wakacjach [ZDJĘCIA, FILM]

2023-09-21 7:45

W przerwach pomiędzy lekcjami mogą wybrać się na gorącą grecką wyspę Santorini lub Kretę. Mowa o uczniach Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu. Od tego roku szkolnego działa tu grecki kącik. Można tu odpocząć, ale też dowiedzieć się nieco więcej o Grecji, czy przypomnieć sobie szkolną wycieczkę do tego kraju.

Nowy Sącz. Zakątek grecki w szkole

Wszystko zaczęło się od szkolnej wycieczki do Grecji, na którą uczniowie pojechali w minionym roku szkolnym. W czerwcu 2023 roku odwiedzili oni Kretę i Santorini, gdzie poznawali grecką historię, kulturę, sztukę i kuchnię. Po przyjeździe okazało się, że jest sporo zdjęć z tej wycieczki. Dlatego dyrektor szkoły, Bogusław Kołcz zdecydował się zorganizować dla uczniów i nauczycieli miejsce, które będzie przypominać o tej wyprawie, ale też promować wśród uczniów wiedzę o początkach kultury europejskiej i współczesne znaczenie kultury greckiej w Europie. Wybrano na nie nieużywane półpiętro i schody prowadzące na strych.

Zakątek grecki w Zespole Szkół Akademickich w Nowym Sączu

Zakątek grecki wzbudza wielkie zainteresowanie wśród oglądających. Zgromadziliśmy tu wiele zdjęć, wokół nich bardzo dużo pamiątek dotyczących kultury greckiej. Jest ławeczka w kolorach biało – niebieskich, na której można usiąść, płaskorzeźby przedstawiające wojowników greckich. Jest też drzewo, które ma przypominać charakterystyczne dla Grecji oleandry, jest mapa Grecji. Można również posłuchać muzyki z filmu „Grek Zorba”. To wszystko ma służyć zajęciom, jakie prowadzimy w szkole. Zachęcamy w ten sposób młodzież do poznawania kultury starożytnej – wyjaśnia dyrektor szkoły Bogusław Kołcz.

POSŁUCHAJ: Jak powstał "Zakątek grecki" w Zespole Szkół Akademickich w Nowym Sączu?

Nowy Sącz. Sale tematyczne w Zespole Szkół Akademickich

Tu warto dodać, że szkoła od wielu lat tworzy sale tematyczne poświęcone różnym wydarzeniom, czy epokom. W Zespole Szkół Akademickich działa Izba Lwowska im. dr. Jerzego Masiora, Sala Tradycji im. Jerzego Leśniaka, jest też mała galeria sztuki, gdzie uczniowie mogą obcować z replikami obrazów słynnych malarzy, sala filmowa stylizowana na kino, sala sensoryczna, czy uruchomione w zeszłym roku „Przytulisko dla książek”.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE