Sprawdź kto i czym wiezie Twoje dziecko na letni wypoczynek. Poproś o kontrole autokaru!

2022-08-06 10:00
Sprawdź kto i czym wiezie Twoje dziecko na letni wypoczynek
Autor: Inspekcja Transportu Drogowego Sprawdź kto i czym wiezie Twoje dziecko na letni wypoczynek

Specjalne punkty do kontroli turystycznych autobusów działają w Małopolsce. W takich punkach policjanci sprawdzają stan techniczny autokaru, wyposażenie pojazdu, ale też dokumenty i trzeźwość kierowcy.

W sumie w całym regionie takich miejsc jest kilkanaście. Między innymi w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sącz czy Zakopanem.

Policjanci przypominają, że o taką kontrolę może poprosić organizator letniego wypoczynku, ale też sami rodzice. Ważne, żeby zrobić to kilka dni przed wyjazdem autokaru w trasę, bo w czasie wakacji zgłoszeń jest bardzo dużo.

W Nowym Sączu zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji pod numerem telefonu 47 833 42 61. Trzeba podać dokładną datę i czas planowanego wyjazdu, nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru, a także dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego - mówi Justyna Basiaga z policji w Nowym Sączu.

Mówi komisarz Justyna Basiaga z policji w Nowym Sączu

Warto pamiętać, że w czasie wakacji turystyczne autobusy kontroluje nie tylko policja, ale też Inspekcja Transportu Drogowego.

Takie pojazdy sprawdzane są w specjalnie przygotowanych punktach oraz bezpośrednio na drogach, a inspektorzy nie tylko oceniają stan techniczny i przygotowanie autokarów do trasy, ale także czas pracy i trzeźwość kierowców.

Mówi Alvin Gajadhur Główny Inspektor Transportu Drogowego

QUIZ - czy te przepisy są prawdziwe?

Pytanie 1 z 10
Na chodniku nie mogą parkować auta osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony

Podczas ubiegłorocznych wakacji inspektorzy ITD w całym kraju skontrolowali 1768 autokarów. Zatrzymano 57 dowodów rejestracyjnych, w tym 14 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy.

Autokar, którym nasze dziecko jedzie na kolonie możemy też sprawdzić na www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Tam znajdziemy podstawowe informacje na temat autobusu. Między innymi dane o badaniu technicznym, dane techniczne oraz informacje o polisie OC.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE