Są w lasach, parkach, a nawet przydomowych ogrodach. Uważajmy na kleszcze – jest ich bardzo dużo

2020-05-21 11:37 MR
Kleszcz
Autor: www.pixabay.com Uważajmy na kleszcze. Przenoszą groźną dla ludzi boreliozę

Przez łagodną zimę może być ich więcej niż rok temu. Mowa o kleszczach, które już teraz pojawiają się w przydomowych trawnikach, ale też na łąkach czy w lasach lub parkach. Uważajmy, bo te pajęczaki przenoszą groźną dla ludzi boreliozę.

Szczególnie powinny uważać osoby, które często spacerują w miejscach gdzie są trawniki. To właśnie tam można złapać kleszcza. Dawniej uważano, że kleszcze są tylko w lasach, teraz dzikie zwierzęta, które przemieszczają się do rożnych miejsc, mogą roznosić te pajęczaki.

Kleszcza można złapać pracując w ogrodzie, kosząc trawę, podczas spacerów z psem, czy leśnych wycieczek – wyjaśnia Renata Olszowska - Pasoń z nowosądeckiego Sanepidu. - Obserwujemy, że w ostatnich latach rośnie liczba zachorowań na boreliozę na terenie Sądecczyzny.

COŚ DOBREGO #O15

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przed kleszczami możemy ochronić się sami. Idąc na spacer do lasu warto ubrać długie spodnie oraz koszule z długim rękawem. Można stosować też specjalne środki odstraszające w spreju. Dostępne są one w aptekach i drogeriach.

Po każdym spacerze najlepiej dokładnie sprawdzić swoje ciało, czy nie przynieśliśmy ze sobą kleszcza. Jeśli już się wczepił w nasze ciało, trzeba go jak najszybciej usunąć – mówi Renata Olszowska – Pasoń z Sanepidu.

Warto także zadbać o nasze zwierzęta domowe. Psy i koty bardzo często przynoszą na sobie kleszcze. Je też możemy zabezpieczyć kupijąc specjalne obroże odstraszające kleszcze, lub zastosować płyny, które podaje się bezpośrednio na sierść zwierzaka.