Uwaga w lasach i na łąkach. Rusza szczepienie lisów. Akcja potrwa tydzień

2021-10-03 10:29
Rusza jesienne szczepienie lisów.  Akcja potrwa tydzień
Autor: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie Rusza jesienne szczepienie lisów. Akcja potrwa tydzień

To ważna wiadomości dla tych, którzy planują wycieczkę do lasu. W Małopolsce zaczyna się szczepienie lisów. Specjalne szczepionki będą rozrzucane z samolotów lub rozkładane ręcznie w lasach, na polach łąkach czy w parkach.

Taka akcja miała być przeprowadzona już kilka dni temu, ale przez problemy ze szczepionką termin przesunięto na początek października. 

Szczepionki to niewielkie, brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lekarze weterynarii proszą, żeby takich kostek nie dotykać czy rozłamywać, bo lisy wyczują człowieka i szczepionki nie zjedzą.

Szczepienie lisów w Małopolsce ruszyło 1 października  i potrwa do 8 października.

Przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy jednak skontaktować się z lekarzem. Trzeba natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynem.

Z danych Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wynika, że w Małopolsce liczba przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt w Małopolsce spada. W 2010 roku takich przypadków odnotowano 118, a rok później 60. W latach 2017 i 2018 taki przypadek był tylko jeden.

Szczepienia lisów w Małopolsce przeprowadza są dwa razu w roku. Na wiosnę oraz jesienią.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE