Ptasia grypa znowu atakuje. Jest kolejne ognisko w regionie sądeckim

2021-04-07 16:15 DR
Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w gminie Chełmiec
Autor: PSP Nowy Sącz Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w gminie Chełmiec

Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w regionie sądeckim. Tym razem na terenie jednego z gospodarstw w Biczycach Górnych w gminie Chełmiec koło Nowego Sącz.

Blisko osiem tysięcy kur wywieziono do utylizacji. Pod koniec marca także na terenie gminy Chełmiec ptasią grypę wykryto w miejscowości Krasne Potockie. Tam zagazowano blisko 20 tysięcy kur.

Obecnie na terenie Powiatu Nowosądeckiego nie stwierdzono innych ognisk tej choroby - informuje Maria Olszowska ze starostwa powiatowego w Nowym Sączu

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dzikie ptaki. Dlatego inspektorzy weterynarii proszą, by nie wypuszczać drobiu na wybieg i zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt. W gospodarstwach należy stosować odzież i obuwie ochronne, a także stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których przechowywany jest drób.

Gospodarze muszą pamiętać, że za niestosowanie się do tych zasad grożą kary.

Ptasia grypa pojawia się sezonowo. Najczęściej późną jesienią i wczesną wiosną. Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl