Spetkakl Mieszczanin szlachciem. Ostatnia premiera Teatru Robotniczego w MOK

i

Autor: fot. Piotr Droździk (facebook.com/MOK.NowySacz) Spetkakl "Mieszczanin szlachciem". Ostatnia premiera Teatru Robotniczego w MOK

Przygotowali osiem premier. Kończą się obchody 100-lecia Teatru Robotniczego w Miejskim Ośrodku Kultury

2022-12-13 13:01

Dla wielu niemożliwe i trudne do spełnienia stało się faktem. Teatr Robotniczy działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu przygotował z okazji swojego stulecia osiem premier. Były to zarówno spektakle komediowe, jak i dramatyczne, ale też widowiska z elementami muzyczno – tanecznymi.

Nowy Sącz. Najstarszy amatorski teatr w regionie

Kończą się obchody stulecia Teatru Robotniczego, który działa w Nowym Sączu przy Miejskim Ośrodku Kultury. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aktorzy, którzy grają w nim i reżyserzy, którzy z nimi pracowali, przygotowali osiem różnych premier. Wszystko zaczęło się od „Makbeta” w reżyserii Mateusza Trembaczowskiego. Ten spektakl widzowie mogli obejrzeć na początku tego roku. Kolejną sztuką była „Farsa narodowa” w reżyserii Małgorzaty Przędzak. Poza nimi widzowie mogli obejrzeć też sztuki: „Chory z urojenia”, „Pomoc domowa”, „Wesele”, „Biuromatrymonialne.com”, „Pułapki miłości”, a ostatnią, która premierę miała kilka tygodni temu był „Mieszczanin szlachcicem”.

Ja wiedziałem, że to się uda, tylko trzeba stworzyć przestrzeń do tego. Po drugie dać możliwość kreacji postaci wielu różnym reżyserom. Nie mamy ambicji, żeby konkurować z zawodowym teatrem, ale chcę pokazać, że poziom zaangażowania, emocji, mimo może pewnych braków warsztatowych aktorów, grających na scenie jest na tyle duży, że widownia reaguje świetnie – mówi Benedykt Polański, dyrektor MOK-u, gdzie działa teatr.

Sonda
Czy lubisz chodzić do teatru?

Do obchodów zaangażowano blisko stu aktorów

Spektakle w ramach obchodów stulecia Teatru Robotniczego reżyserowali między innymi Inka Dowlasz, Jarosław Szwec, Małgorzata Stobierska, czy Małgorzata Przędzak. W sumie, we wszystkich sztukach na scenie pojawiło się około stu aktorów. Teatr Robotniczy z Nowego Sącza od lat skupia miłośników sztuki. To głównie amatorzy, którzy mają wyjątkowy talent aktorski, co zresztą nie raz w tym roku można było zobaczyć na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dwa Teatry Robotnicze w Nowym Sączu

Do obchodów stulecia Teatru Robotniczego włączyli się również członkowie grupy, która pod tą samą nazwą wystawiała sztuki teatralne na scenie MCK Sokół oraz Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, a także w Centrum Kultury w Bobowej. Wśród nich są osoby związane kiedyś z teatrem działającym w Miejskim Ośrodku Kultury, które obecnie działają pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury. W sumie to około czterdziestu aktorów. Przygotowali oni kilka premier, między innymi: „Bolek i Żabusia”, „Moralność pani Dulskiej”, czy „Poprawka, czyli jak się pozbyć narzeczonej”. Stowarzyszenie Animatorów Kultury wydało również kalendarz na 2022 rok poświęcony historii Teatru Robotniczego.