Praca dla studenta w Nowym Sączu – czy łatwo o dobrą ofertę pracy?

2022-08-19 15:40
Praca dla studenta w Nowym Sączu – czy łatwo o dobrą ofertę pracy?
Autor: mat. prasowy

Studenci są szczególną grupą zawodową, ponieważ zazwyczaj oprócz szczerych chęci do pracy i dużej potrzeby zdobycia środków finansowych nie mogą dać prawie nic od siebie. Osoby te są młode, bez kompletnego wykształcenia oraz bez żadnego doświadczenia. Dodatkowo często są pełne życia, a stereotypy o nieodpowiedzialnych i zapominalskich studentach wcale nie pomagają w znalezieniu pracy. Jak prezentują się oferty pracy dla studentów w Nowym Sączu? Czy można łatwo znaleźć dobrą posadę? Sprawdź!

Praca dla studentów – jaka powinna być?

W 2022 roku w Polsce żyje około 1 300 000 studentów, zaś w samym Nowym Sączu jest ich około 10 tysięcy. Nie wszyscy z nich będą poszukiwać zatrudnienia czy to pełnoetatowego, czy sezonowego, ale z pewnością spora grupa zacznie rozglądać się za ciekawymi ofertami pracy. Studentom potrzebne jest płatne zajęcie, ponieważ często sami muszą opłacać sobie czesne, czynsz, żywność czy inne niezbędne do życia produkty. Jaka zatem powinna być praca dla studentów?

Wszystko tak naprawdę zależy od trybu studiów, na które uczęszcza dana osoba. 66% studentów w Polsce to studenci stacjonarni, dla których zajęcia prowadzone są w dni powszednie w godzinach porannych i popołudniowych. Tym samym rezygnują oni z pełnego etatu, na rzecz pracy weekendowej. Inną możliwością jest też praca dorywcza, ale jest ona ściśle uzależniona od ilości godzin wykładów w danych dniach czy charakteru i poziomu przedmiotów. Studenci studiów zaocznych lub wieczorowych nie mają takich ograniczeń i mogą zdecydować się na pracę na pełen etat, gdzie zarówno sama ilość ofert pracy dla studentów, jak i wysokość zarobków są znacznie większe. Miłym dodatkiem jest możliwość pracy na podstawie umowy zlecenia. Dzięki temu studenci poniżej 26. roku życia mogą otrzymywać wynagrodzenie netto w wysokości wynagrodzenia brutto.

Praca dla studenta powinna być elastyczna pod względem liczby godzin i czasu pracy. Dobrze by też było, aby nie była znacznie wymagająca pod względem fizycznym i umysłowym. W końcu głównym zadaniem młodych osób jest nauka i to na niej powinni się przede wszystkim skupić. Oferty pracy biorące pod uwagę brak wykształcenia i doświadczenia, ale za to z chęcią do nauki i energią będą najodpowiedniejsze.

Rynek pracy w Nowym Sączu

Nowy Sącz to 80-tysięczne miasto w województwie małopolskim, z czego aż 10 tysięcy osób to studenci różnych uczelni i kierunków. Znaczący odsetek mieszkańców jest zatrudniony w branżach przemysłowych, budowlanych czy usługowych. Mówiąc o rynku pracy w Nowym Sączu warto też wziąć pod uwagę stopę bezrobocia, która w marcu 2022 roku wynosiła raptem 3,2% i co ważne, z każdym rokiem jest coraz niższa. To pokazuje, że znalezienie wolnego wakatu w tym regionie wcale nie jest aż tak skomplikowane, a oferty pracy w Nowym Sączu są na tyle różnorodne, że możliwe jest znalezienie zatrudnienia przez pracowników o różnym stopniu wykształcenia czy doświadczenia.

Oferty pracy w Nowym Sączu dla studentów

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "praca Nowy Sącz" wyświetla się mnóstwo ofert pracy w Nowym Sączu i pracodawców, którzy chętnie przyjmą do swoich zakładów niedoświadczonych, ale zaangażowanych studentów.

Najpopularniejszym wyborem jest praca w gastronomii, np. w kawiarni, restauracji czy fast foodzie. Tutaj praca zawsze szuka człowieka, lecz nie należy do najłatwiejszych. Kelner w restauracji czy barze to ciągła praca na nogach i pilnowanie, by każdy klient był szybko obsłużony. Zarobki jednak często wynagradzają trud, ponieważ oprócz pensji bazowej można liczyć na napiwki. Praca w fast foodzie to praca typowa dla studenta z uwagi na to, że lokale znajdziemy nawet w mniejszych miastach, a rotacja pracowników jest w tych miejscach duża. Przykładowo restauracja McDonald’s w Nowym Sączu oferuje 20 zł brutto za godzinę oraz wszelkie dodatki finansowe za pracę w godzinach nocnych czy w święta.

Jeśli student ma prawo jazdy, może rozważyć propozycję zostania kierowcą taksówki, np. Ubera. W przypadku posiadania własnego auta, można liczyć na wyższe zarobki i elastyczne godziny pracy. Tak naprawdę można zacząć i zakończyć pracę w każdej chwili. Jeśli jednak student nie ma auta, to Uber oferuje też usługi wynajmowania taksówek swoim kierowcom, należy jednak pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z wynajmem i tym samym niższym wynagrodzeniem.

Elastyczna i mało wymagająca praca, gdzie można dobrze zarobić to również kurier rozwożący posiłki. Tu wyboru mamy sporo. Można się zatrudnić jako kurier w restauracji oferującej posiłki na wynos, czy też podłączyć się do aplikacji typu Uber Eats, Glovo lub Bolt Food. W tym przypadku prawo jazdy nie jest koniecznością, gdyż większość tych portali oferuje możliwość dowozu rowerem. By zostać takim kurierem, należy zgłosić się do działu klienta, zaoferować swoją pracę i kupić firmową torbą termiczną, w której należy przechowywać jedzenie podczas pracy.

Jakie są popularne oferty pracy dla studentów w Nowym Sączu?

Innymi popularnymi stanowiskami oferowanymi dla studentów w Nowym Sączu jest wykładanie towaru czy inwentaryzacja sklepu. Choć jest to praca głównie fizyczna, to nie należy do bardzo wyczerpujących. Rodzaje sklepów, jak i asortymentów mogą być różne – od artykułów budowlanych do spożywczych. Dużą zaletą jest stawka wynosząco 28 zł brutto za godzinę pracy. Podobne oferty pracy dla studentów to również odbieranie dostaw, praca w ochronie czy pracownik pomocniczy w sklepie odzieżowym.

Studenci, ze względu na stały kontakt z nauką często też mogą znaleźć zatrudnienie jako korepetytorzy różnych przedmiotów szkolnych. Tutaj stawki zależne są od ilości godzin czy poziomu zaawansowania przedmiotu i mogą wynosić od 20 zł netto za godzinę do nawet 60 zł netto.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE