Polski Alarm Smogowy podsumował akcje „Zobacz czym oddychasz.  Zmień to”

i

Autor: PAS Polski Alarm Smogowy podsumował akcje „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

Powietrze, którym oddychamy nadal jest złej jakości. Pokazała to akcja Polskiego Alarmu Smogowego!

2023-03-15 16:03

Nie było większej niespodzianki. Sztuczne, białe płuca w kilkanaście dni robiły się szare, a nawet czarne. To oznacza, że powietrze, którym oddychamy nadal jest fatalnej jakości. Polski Alarm Smogowy podsumował kolejną swoją akcję.

W tym roku w ramach akcji pod hasłem „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” specjalne, sztuczne płuca pojawiały się w 63 lokalizacjach. Także w Małopolsce. W regionie sądeckim w Starym Sączu, Chełmcu i Kamionce Wielkiej.

Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach “oddychania” w zasmogowanych miejscowościach. Czarny kolor między innymi w Chełmcu koło Nowego Sącza pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Mówią Piotr Siergiej i Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Polski Alarm Smogowy przypomina, że w Polsce wykorzystywanych jest wciąż około 3 miliony tak zwanych “kopciuchów”, czyli przestarzałych kotłów na węgiel i drewno. To właśnie takie piece są główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza.

Dostrzegamy pewien nieznaczny postęp w likwidacji „kopciuchów”. Wymiana tego typu urządzeń na nowoczesne ogrzewanie, wraz z inwestycjami poprawiającymi efektywność energetyczną domów rozwiąże nie tylko problem fatalnej jakości powietrza w Polsce ale również przyniesie realne korzyści gospodarstwom domowym w postaci niższych rachunków za ogrzewanie - dodaje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

QUIZ: Znasz najdziwniejsze nazwy polskich klubów?

Pytanie 1 z 10
Błękit ...

Sztuczne płuca w regionie sądeckim oprócz Chełmca były też w Starym Sączu i Kamionce Wielkiej. Tym razem była to już czwarta edycja akcji „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!