Piękne obrazy przedstawiające Kraków do zobaczenia w nowosądeckim muzeum

2022-03-11 12:00
Fragment wystawy Kraków Kruków w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu
Autor: Michał Rejduch Fragment wystawy "Kraków Kruków" w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu

„Kraków Kruków” - wystawę pod takim tytułem będzie można oglądać w Nowym Sączu już od piątku, 11 marca. Zobaczymy na niej różne obrazy przedstawiające znane miejsca w Krakowie, które pochodzą z kolekcji Ryszarda i Bożeny Kruków. Oboje urodzili się i wychowali w Krakowie.

Wystawa jest podzielona na kilka sekcji

Są to obrazy, które małżeństwo zbierało przez kilkadziesiąt lat. Wystawa jest podzielona na pięć sekcji. W pierwszym dziale zaprezentowane są obrazy związane z Wawelem, kolejny to spojrzenia różnych artystów na krakowski Rynek. Trzecia sekcja pokazuje obrazy przedstawiające Barbakan. Czwarty dział poświęcony jest Stanisławowi Wyspiańskiego i jego twórczości, natomiast piąta część wystawy to miejsce, które stylizowane jest na gabinet pracy mieszkańca Krakowa.

Kocie planty w Nowym Sączu po remoncie

Obrazy, które pokazujemy, nie są obrazami z wysokiej półki. To są prace mniej znanych artystów, ale właśnie dlatego chcemy ich pokazać, żeby o nich też pamiętano. Zachęcamy młodzież do odwiedzenia tej wystawy. Bardzo chętnie spotkamy się z grupami w trakcie trwania wystawy i opowiemy nieco więcej o Krakowie – zachęca Ryszard Kruk, współtwórca wystawy.

Sonda
Grałeś w Tetris?

Z Krakowa do stolicy, a potem do Muszyny

Otwarcie wystawy już w piątek, 11 marca o godzinie 17 w budynku głównym muzeum przy ul. Jagiellońskiej. Wystawa czynna będzie do 31 lipca. Autorzy wystawy pochodzą z Krakowa. Ryszard Kruk wychował się na krakowskim Kazimierzu, jego żona, Bożena w borku Fałęckim. Oboje są absolwentami VI Liceum im. Adama Mickiewicza. Przeprowadzając się z przyczyn zawodowych do Warszawy, nie rozstali się z Krakowem. Przejawem ich miłości i szacunku do historii i kultury królewskiego miasta stało się kolekcjonowanie tego, co krakowskie lub z Krakowem związane. Obecnie mieszkają w Muszynie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE