Ogrodzono plac przy ul. Tymowskiego w Nowym Sączu. Sprawdziliśmy, co tam powstaje! [ZDJĘCIA]

2022-07-09 10:46

Od kilku dni mieszkańcy Nowego Sącza, którzy przechodzą ulicą Kazimierza Wielkiego, czy Berka Joselewicza mogą zobaczyć metalowe ogrodzenie. Otacza ono mały skwer sąsiadujący z ul. Tymowskiego. Dlaczego go ogrodzono i co dzieje się w tym miejscu?

Znamy 11 tysięcy nazwisk Żydów, którzy mieszkali w sądeckim getcie

Prace już ruszyły. W centrum Nowego Sącza powstaje skwer pamięci ofiar holokaustu. Ma on przypominać o mieszkańcach Nowego Sącza, którzy żyli w sądeckim getcie w czasie II wojny światowej i zginęli w tym czasie. Skwer będzie gotowy jeszcze w te wakacje. Stanie na nim pomnik z imionami i nazwiskami zamordowanych żydów.

Nowy oddział centrum krwiodawstwa w Nowym Sączu

Dzięki pomocy historyków, którzy zaangażowali się w ten projekt, udało nam się odnaleźć 11 500 imion i nazwisk osób, które mieszkały w getcie żydowskim w Nowym Sączu. To ich imiona i nazwiska pojawią się na tym pomniku. Tu warto dodać, że to nie byli tylko Żydzi z Nowego Sącza, ale również z okolicznych miejscowości, jak na przykład Łabowa – mówi Dariusz Popiela z Fundacji Centrum, twórca projektu „Ludzie, nie liczby”.

Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?

Pieniądze na pomnik i skwer ze zbiórek społecznych

Pomnik i skwer mają być gotowe w sierpniu. Otwarcie planowane jest 23 sierpnia, kiedy przypada 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta. Na otwarcie mają zostać zaproszeni potomkowie Żydów, którzy w trakcie wojny mieszkali w Nowym Sączu i przeżyli okupację, a potem uciekli z Polski do różnych krajów świata. Pieniądze na pomnik i urządzenie terenu zielonego przy ul. Tymowskiego mają pochodzić ze zbiórek społecznych. Jedną z nich znajdziecie TUTAJ. Organizatorzy akcji szacują, że przygotowanie placu i budowa pomnika mogą kosztować nawet 500 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE