Odczytają nazwiska 12 tysięcy mieszkańców sądeckiego getta. Niebawem otwarcie skweru pamięci [AUDIO]

2022-08-16 7:56
Dariusz Popiela i prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podczas konferencji prasowej
Autor: Michał Rejduch Dariusz Popiela i prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podczas konferencji prasowej

28 sierpnia odbędzie się odsłonięcie pomnika ofiar Holokaustu i otwarcie skweru pamięci przy ulicy Tymowskiego w Nowym Sączu. Tego dnia do Nowego Sącza przyjadą potomkowie Żydów, którzy mieszkali w sądeckim getcie i przeżyli okupację. Pomysłodawcą utworzenia skweru i pomnika jest kajakarz Dariusz Popiela.

Skwer pamięci ofiar Holokaustu w Nowym Sączu jest już prawie gotowy

Otwarcie wraz z odsłonięciem pomnika, na którym znajdzie się 12 tysięcy nazwisk Żydów, którzy mieszkali w sądeckim getcie w trakcie wojny, zaplanowano 28 sierpnia. Sam pomnik nawiązuje do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zginęło wielu z nich. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Nowym Sączu, które przypomni pamięć o nich. Od początku tego roku na terenie Nowego Sącza można było zobaczyć kilka wystaw plenerowych, na których pojawiały się zdjęcia z opisem miejsc związanych z sądeckimi Żydami. Na uroczystość odsłonięcia przyjadą potomkowie sądeczan, którzy mieszkali w getcie i przeżyli wojnę z USA, Australii, czy Izraela.

POSŁUCHAJ: Dariusz Popiela mówi o skwerze i pomniku pamięci ofiar Holokaustu w Nowym Sączu

Zbiórka na pomnik nadal trwa

Dariusz Popiela jest również twórcą projektu „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego przypomina o ofiarach holocaustu, między innymi w szkołach, czy na spotkaniach z młodzieżą. Współpracuje również z nowosądeckim stowarzyszeniem Sądecki Sztetl. Nadal trwa publiczna zbiórka pieniędzy na pomnik, który powstaje przy ul. Tymowskiego. Każdy, kto chce się do niej dołożyć, może to zrobić TUTAJ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE