O tym zaświadczeniu lepiej nie zapominać, bo stracisz pieniądze. Przypomina ZUS

2021-09-14 16:08
O tym zaświadczeniu lepiej nie zapominać,  bo można stracić pieniądze
Autor: Dariusz Ryś O tym zaświadczeniu lepiej nie zapominać, bo można stracić pieniądze

Do 30 września uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną muszą złożyć w ZUS specjalne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Studenci czasu mają trochę więcej, bo do końca października. Jeśli się spóźnią stracą pieniądze – przypomina ZUS.

Rentę rodzinną ZUS wypłaca w czasie roku szkolnego oraz w wakacje. Uczniowie szkół ponadpodstawowych dostają ją co miesiąc, do końca sierpnia, a studenci do końca roku akademickiego, czyli do września.

Potwierdzenie wydaje placówka, w której dziecko się uczy. Jeżeli nie zostanie dostarczone do ZUS w terminie, wypłata renty zostanie wstrzymana. Nie trzeba co roku przedstawiać informacji o dalszej nauce, gdy szkoła lub uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wpisze jej całkowity czas - wyjaśnia Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Mówi Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego

Ważne jest również, aby uczeń lub student, który jest uprawniony do renty powiadomił ZUS, kiedy przestanie się uczyć. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty. Takie nienależne świadczenie trzeba będzie oddać razem z odsetkami.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia. Dziecko, które nadal się kształci, dostanie rentę aż do końca nauki, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat. Jeśli urodziny przypadają w trakcie ostatniego roku studiów, wówczas świadczenie jest wypłacane do końca roku akademickiego.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE