"Dragony 2" już na torach

Nowy Sącz. Nowoczesne lokomotywy dla PKP Cargo [ZDJĘCIA]

2023-03-24 13:00

24 nowoczesne lokomotywy odebrała w Nowym Sączu spółka PKP Cargo podczas uroczystości na dworcu kolejowym. Pojazdy wyprodukował nowosądecki NEWAG. To najnowsze tego typu maszyny w Polsce, ale też w Europie.

Firma z Nowego Sącza buduje lokomotywy dla PKP Cargo

Spółka PKP Cargo umowę na dostawę 31 nowoczesnych lokomotyw podpisała we wrześniu 2019 roku. Sądecka firma ma wyprodukować dwa rodzaje lokomotyw Dragon 2. 7 pojazdów spalinowych oraz 24 dwunapięciowe, które będą przystosowane do jazdy w Czechach i Słowacji, gdzie jest inne napięcie na sieci. Lokomotywy Dragon 2 to jedyne i pierwsze takie pojazdy w Europie.

Nowe pociągi od bydgoskiej Pesy wjechały na tory

Te 24 lokomotywy, są pierwszymi w Polsce, które mogą poruszać się nie tylko po polskich torach, ale też możemy nimi wjechać na Słowację, Węgry i do Czech. W dalszej perspektywie chcemy, aby mogły one jeździć do Bułgarii, Rumunii, abyśmy mogli połączyć Morze Czarne z Bałtykiem – mówi Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

Na to jednak potrzebne są specjalne pozwolenia, o które spółka z Nowego Sącza stara się. Lokomotywy, które właśnie odebrała spółka PKP Cargo, są przeznaczone do prowadzenia ciężkich składów towarowych. Wartość całego kontraktu to ponad 518 mln zł netto.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE