Nowy Sącz

i

Autor: David Berkowitz, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons / Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego Nowy Sącz może stać się stolicą nowego województwa

Wiadomości

Nowy Sącz będzie stolicą nowego województwa? Pojawiła się odważna koncepcja

2023-11-25 15:14

Powstała koncepcja, w której Nowy Sącz zostaje oddzielony od Małopolski i staje się stolicą nowego województwa. Chodzi o województwo sądecko-tarnowskie, w którym drugim wiodącym miastem byłby Tarnów. Tak wynika z raportu dra Łukasza Zaborowskiego pt. „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”, opublikowanego przez Instytut Sobieskiego. Autor przedstawił w nim cztery warianty alternatywnego podziału terytorialnego Polski.

Nowe województwo na mapie Polski. Stolicami Nowy Sącz i Tarnów

W raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego możemy przeczytać, że do sprawnego funkcjonowania kraju potrzebne jest „przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych”. Autor proponuje cztery reformy podziału administracyjnego Polski. W jednym z wariantów Nowy Sącz i Tarnów stają się stolicami nowo utworzonego województwa sądecko-tarnowskiego.

– Drugą brakującą jednostką jest województwo sądecko-tarnowskie. Jakkolwiek luka, którą wypełnia, nie jest tak widoczna na mapie, jego waga rośnie wobec gęstości zaludnienia i dynamiki demograficznej. Województwo składa się ze wschodniej części obecnego małopolskiego, ponadto wchodzą doń Dębica i Mielec z podkarpackiego. Ten odcinek granicy wschodniej uzasadnia nie tylko bliskość geograficzna, ale i zasięg diecezji tarnowskiej. Do zasięgu diecezji nawiązuje też granica województwa na południowym zachodzie. Tu dla zachowania zwartości terytorialnej nowego krakowskiego celowa jest korekta również granic powiatów w okolicach Mszany Dolnej i Szczawnicy. Natomiast na północnym zachodzie Bochnia, ze względu na bliskość ośrodka metropolitalnego, pozostaje w województwie krakowskim. Północną granicę sądecko-tarnowskiego tradycyjnie wyznacza Wisła, co jest dziedzictwem jeszcze z okresu zaborów – czytamy w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego.

Wariant II

Wariant II „umiarkowany”, jak czytamy w raporcie Instytutu Sobieskiego, przewiduje uzupełnienie układu o brakujące województwa – w świetle standardów obecnego podziału. Rozwiązane zakłada nadanie statusu wojewódzkiego wybranym miastom wyróżniającym się odosobnieniem od większych ośrodków albo historyczną tradycją ośrodka regionalnego. Tak jest w przypadku Nowego Sącza, który wraz z Tarnowem, staje się stolicą województwa sądecko-tarnowskiego.

Wariant II

i

Autor: Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego
Wariant II

i

Autor: Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego

Tarnów oddzieli się od Małopolski? [WARIANTY]

Quiz. Przeboje z imprez w PRL. Przy tych piosenkach bawili się wszyscy!

Pytanie 1 z 10
Jerzy Połomski w piosence „Cała sala śpiewa z nami” z płyty „Daj!” z 1968 roku śpiewa: „Siedział pan, smętny pan, Taki, co to...”:
M. WOŚ: PODSŁUCHIWANIE OPOZYCJI? TO JAKIEŚ BZDURY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE