Nowoczesne pociągi z fabryki w Nowym Sączu wyjadą na małopolskie tory

2020-06-29 12:48 MR
Wnętrze pociągu impuls
Autor: Michał Rejduch Wnętrze pociągu Impuls dla województwa podkarpackiego. Podobnie w środku będą wyglądały Impulsy 2

Przedstawiciele województwa małopolskiego i spółki NEWAG z Nowego Sącza podpisali umowę na budowę i zakup siedmiu nowoczesnych pociągów Impuls 2. Pierwsze z nich na tory mają wyjechać za 16 miesięcy.

Nowoczesny tabor będzie przeznaczony do obsługi połączeń aglomeracyjnych w Małopolsce. Z pociągów mają korzystać Koleje Małopolskie oraz POLREGIO. W pierwszej kolejności nowe składy będą obsługiwały trasy pomiędzy Kolei Małopolskich pomiędzy Skawiną a Sędziszowem, Krakowem a Tarnowem oraz Krakowem a Nowym Sączem i Krynicą. Pod szyldem POLREGIO pojadą z Krakowa do Katowic.

Wystawa obrazów z prywatnej kolekcji w muzeum w Nowym Sączu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Impuls 2, to pojazdy nowej generacji, bardziej ciche niż poprzednicy – Impuls – wyjaśnia Patrycja Kuczab z działu projektów NEWAGU. - Składy będą czteroczłonowe, dłuższe niż Impulsy, które wyprodukowaliśmy wcześniej. Pociągi będą wyposażone w szereg systemów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy. To co najbardziej zainteresuje pasażerów, to darmowe wifi w pociągach, specjalne przedziały na rowery, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe – dodaje Patrycja Kuczab.

Pociągi będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla rodzin z dziećmi i dla seniorów. Na razie województwo Małopolskie posiada 29 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, które obsługują trasy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz połączenia lokalnej Kraków – Nowy Sącz.

Zakup nowych pociągów umożliwi uzupełnienie obecnej floty pojazdów, co zwiększy komfort podróżowania i umożliwi rozwój oferty przewozowej w zakresie nowych połączeń, a także zapewni bezpieczną rezerwę taboru na czas prowadzenia napraw. Kładziemy bardzo duży nacisk na wzrost znaczenia transportu kolejowego w komunikacji publicznej i niezmiernie cieszy nas fakt, że sukcesywnie przybywa pasażerów w naszych pociągach – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Nowe pociągi wyjadą na małopolskie tory w 2022 roku.koszt ich zakupu to 190 milionów złotych.