Nietypowe konstrukcje przy ul. Piotra Skargi. Wiemy co to takiego! [ZDJĘCIA]

2021-10-19 12:00

Będzie ogrodzony i oznaczony specjalnymi tablicami. Chodzi o dawny cmentarz żydowski w Nowym Sączu, który znajduje się przy ulicy Piotra Skargi. Wszystko po to, żeby przypomnieć, że to miejsce, gdzie pochowani są mieszkańcy Nowego Sącza.

Do tej pory był przez wielu zapomniany, dla innych był zwykłym małym skwerem zielonym, gdzie wyprowadzano psy na spacer. Teraz to się zmieni. Od kilku tygodni trwają prace przy budowie symbolicznego ogrodzenia starego cmentarza żydowskiego przy ul. Piotra Skargi w Nowym Sączu. To bardzo dobre posunięcie – uważa sądecki historyk Łukasz Połomski, bo dzięki temu mieszkańcy Nowego Sącza będą pamiętać, że nadal pochowani są tam ludzie.

Biblioteka pod chmurką

To był cmentarz żydowski, który w tym miejscu istniał przez 200 lat. Byli tam chowani mieszkańcy wyznania mojżeszowego i są dalej pochowani, bo religia żydowska zakazuje ekshumacji i przenoszenia ciał. Jest to nekropolia zapomniana, taka, którą warto przypomnieć. Ogrodzenie będzie wyróżniać to miejsce z otoczenia i dzięki temu zapadnie mieszkańcom w pamięci jako cmentarz, a nie jako miejsce do wyprowadzania psów – mówi Łukasz Połomski.

Sonda
Czy cmentarze powinny zostać zamknięte na 1 listopada?

Ogrodzenie buduje jedna z amerykańskich fundacji, która współpracuję z Gminą Żydowską w Krakowie. Tu warto dodać, że mur, który dzieli skwer od chodnika, jest częściowo zbudowany z macew. Co roku przed 1 listopada Sądecki Sztetl pali przy dawnym cmentarzu żydowskim światła pamięci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE